Bir 'İdeal' erkeklik biçimi olarak hegemonik erkeklik bağlamında mekânsal davranış: Erkek kahvehaneleri - Batman örneği
Spatial behavior in the context of hegemonic masculinity as an ideal masculinity as an 'ideal' form of masculinity: Male coffe houses - Batman example
- Tez No: 525456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı kamusal alan içerisinde homososyal bir erkek mekânı olan kahvehanelerin erkek egemen toplumun en ideal erkeklik biçimi olan hegemonik erkekliği inşa etme, yeniden üretme ve sürdürmedeki rolünü incelemektir. Bu bağlamda başlangıçta cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları ele alınmış, birbirleriyle karşılaştırılarak aralarındaki farklar ortaya konmuştur. Ardından toplumsal cinsiyetin edinilmesini irdeleyebilmek amacıyla ataerkillik kavramı ele alınarak incelenmiştir. Son olarak çalışmanın bütünleyiciliği açısından erkeklik olgusu ve erkeklik çalışmalarına imkân sunduğu ve zemin hazırladığı için feminizm ele alınıp bütün boyutlarıyla incelenmiştir. Çalışma kapsamında alan araştırması için Batman'da bulunan 2'si çay ocağı denilen geleneksel, 1'i kıraathane denilen daha çok gençlerin takıldığı klasik oyun oynanan, 1'i de cinsiyet profili ve modern manada değişen kafe denilen 4 farklı kahvehanede 20 erkekle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak kahvehanelerin toplumun dayattığı ideal erkek biçimini çeşitli söylemler ve ritüeller üzerinden üreten ve sürdüren bir homososyal alan olduğu argümanına ulaşılmıştır. Ayrıca geleneksel kahvehaneler ve kıraathanelerde cinsiyet çeşitliliği açısından değişimin yaşandığı ama bunun çok yavaş olduğunu uzun bir süre daha oranın sadece ideal erkeklere açık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse kahvehane(Coffee house) as a homo-social male space in the public realm based on its important roles which are construction, reproduction and continuation of hegemonical maleness (referring to be a man), as an ideal type of male-dominant society. In this regard, at the beginning, the concepts of sexuality and gender were tackled, their differences were revealed after comparised with each other. After that, the concept of patriarchy has been discussed and analaysed in order to study embracing of gender roles. Finally, in terms of complementariness of the study, phenomenons of maleness and feminism, which enables and provides a basis to study maleness studies, were approached and analaysed with their all sides. Within the concept of this study, for the field research, twenty face to face interviews with men have been done in Batman in four different kahvehanes (coffe house), two of which were traditionally called as çay ocağı (tea house), one is called kıraathane (coffe house), to which mostly youth go to play classical plays, and the last one is kafe (cafe) which is seen much more modern than other ones and actually not chosen based on gender profiles. Eventually, there has been reached the argument that kahvehanes (coffe houses) are homo-social fields that produce and maintains ideal male type society imposes based on many discourses and rituels. Besides, it has been induced that in traditional kahvehanes and kıraathanes, there has been seen a change in terms of sexual variety but this change is so slowly and for a long time they will be open and service just for men.