İlköğretim sosyal bilgiler programının yapılandırmacı yaklaşım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the primary education social sciences program in respect to its structural approach�
  1. Tez No: 228957
  2. Yazar: ALEV YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma ile İlköğretim 4 ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler Programı'nın öğelerinin, yapılandırmacılık yaklaşımı açısından uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada literatür taramasına dayalı betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada; Sosyal Bilgiler Programı'nın öğeleri (kazanımlar!, içeriği, eğitim ve sınama durumları), yapılandırmacı yaklaşıma uygunluğu açısından İncelenerek, tasarıya bakarak değerlendirme yaklaşımı kullanılmıştır. Bu ölçütler için 14 tane değerlendirme formu hazırlanmıştır. Hazırlanan değerlendirme formalarının üç uzman görüşü alınarak, kapsam geçerliliği sağlanmıştır.Araştırmanın sonuçları şöyle özetlenebilir:1- İlköğretim 4 ve 5. sınıf Soysal Bilgiler Programı'nın kazanımlan, yapı landırm acı lık yaklaşımına kısmen uygundur denilebilir.2- İlköğretim 4 ve 5. sınıf Soysal Bilgiler Programı'nın İçeriği, yapılandırmacıhk yaklaşımına kısmen uygundur denilebilir.3- İlköğretim 4 ve 5. sınıf Soysal Bilgiler Programı'nın eğitim durumu, yapılandırmacıhk yaklaşımına kısmen uygundur denilebilir.4- İlköğretim 4 ve 5. sınıf Soysal Bilgiler Programı'nın sınama durumu, yapılandırmacıhk yaklaşımına kısmen uygundur denilebilir.Araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre İlköğretim 4 ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler Programı'nın öğelerinin, yapı landırmacı lık yaklaşımına kısmen uygun olduğu söylenebilir.Araştırmanın sonuçlan doğrultusunda şunlar önerilmiştir.1. Eğitim programlarının öğeleri olan kazanmaların, içeriğin, eğitim ve sınama durumlarının; programın dayandığı felsefe ve yaklaşıma uygun olarak hazırlanması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Programda yer alan öğelerin;programın dayandığı felsefeye uygun olmaması, bireyden istenilen kazanımların gerçekleşmesini engelleyebilir ve bize sağlıklı bir sonuç vermeyebilir. Eğitim programının hazırlanma sürecinde; kazanımlar, içerik, eğitim ve sınama durumları hazırlanırken; eğitim felsefesi, eğitim psikologu, eğitim ekonomisti, Ölçme değerlendirme uzmanı ve konu uzmanları bulunabilir.2. Sosyal Bilgiler Programı'nın temele aldığı yaklaşım olan yapılandırmacılık anlayışıyla ilgili ders kitabı yazarları ve yayınevlerine bilgi verebilirler.3. Sosyal Bilgiler Programı'nın temele aldığı yaklaşım olan yapılandırmacılık anlayışıyla İlgili, programı uygulayan öğretmenlere hizmet içi eğitim verilebilir.4. Eğitim programının hazırlanmasında kullanılan program geliştirme ve program değerlendirme modeline sadık kalınarak, bu modellerin sürekli olması sağlanabilir.Yeni araştırmalar için de şunlar önerilebilir:1. Programın yapılandırmacılık yaklaşımı açısından öğretim materyallerinin program geliştirme ölçütlerine uygunluğu incelenebilir.2. Programın uygulanması sırasında, yapılandırmacılık yaklaşımı açısından programı oluşturan öğelerin (felsefe, kazanım, içerik, eğitim durumu, sınama durumu, eğitim teknolojileri, vs.), program geliştirme ölçütlerine uygunluğu araştırılabilir.3. Yapılandırmacılık yaklaşımına uygun yeni bir program geliştirme ve modeli tasarlanarak, programın etkililiği ve başarısı incelenebilir.4. Sosyal Bilgiler Programı, yapılandırmacılık yaklaşımı ve diğer yaklaşımlar açısından karşılaştırılarak, incelenebilir.5. Sosyal Bilgiler Programı, öğrenci ve öğretmenlerin yapılandırmacılık yaklaşımına göre başarı düzeyleri ve tutumları açısından incelenebilir.Anahtar SözcüklerSosyal Bilgiler Programı, Yapılandırmacı Yaklaşım
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the compatibility of the elements of Social Sciences Program of the 4th and 5 th grades of Primary Education in respect to its structural approach.A descriptive method based on literature scanning was used. In the research, the elements of the Social Sciences program (what is to be gained from it, contents, education and testing circumstances) were examined in respect to their compatibility with the structural approach and the evaluation approach by viewing the draft was employed. 14 evaluation forms were used for these criteria. Validity of the coverage of the evaluation forms were verified by obtaining the views of three different experts.Results of the research may be summarized as follows:1. It can be said that what can be gained from the Social Sciences Program of the 4th and 5 th grades is partially compatible with the structural approach.2. It can be said that the contents of the Primary School 4 th and 5 th Grades Social Sciences Program is partially compatible with the structural approach.3. It can be said that the education situation of the Primary School 4 th and 5 th Grades Social Sciences Program is partially compatible with the structural approach.4. It can be said that the testing of the Primary School 4 th and 5 th Grades Social Sciences Program is partially compatible with the structural approach.According to the results of the research, it can be said that the Primary School 4 th and 5 th Grades Social Sciences Program is partially compatible with the structural approach.In keeping with the results of the research we have made the following recommendations:1. The elements of the education programs which are what is to be gained from them, contents, education and testing situations should be prepared in accordance with the philosophy and the structural approach the program is based on. If the elements contained in the program are not compatible with the philosophy the program is based on, it may prevent the realization of the gains the induval is expected to get from them and may not give us the desired results. In the process of preparing the education program; and in preparing the gains from the program, contents, and testing situations, experts on the subject such as education philosopher, education psychologist, education economist, measuring and evaluation expert may be present.2. Information may be given to the text book writers and the publishers on the understanding of structural approach on which the Social Sciances Program is based.3. By adhering to the program development and program evaluation model used in the preparation of the education program the permanency of this model may be insured.The following recommendations may be made for new researches:1. The compatibility of the teaching materials to the program development criteria in respect to the structural approach may be examined.2. The compatibility of the elemnts constituting the structural approach program such as (philosophy , what can be gained from it, contents, education situation and testing situation, education technologies, etc.) to the program development criteria may be examined during the implementation of the program.3. The effectiveness and success rate of the program may be examined by designing a new program development model compatible with the structural approach.4. The Social Sciences Program may be examined through comparison with the structural approach and other approaches.