Doku ve organ bağışı için sosyal sorumluluk kampanyası tasarımı
Social responsibility campaign design and organ donation
- Tez No: 228962
- Danışmanlar: DOÇ. NAMIK SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Gerek ülkemizde, gerekse dünyada bir soruna ya da küresel bir gündeme karşıoluşturulan duyarlılıklar giderek artmaktadır. Bireylerin tek başına, örgütlü, planlı birhareketin parçası olmaksızın geliştirdiği duyarlılık ve eylemler sınırlı kalmaktadır.Bu aşamada sosyal sorumluluk ve sosyal değişim kavramları ortaya çıkmakta, bireyleriortak bir amaç çevresinde toplayarak daha etkili ve kalıcı olabilmektedir.Sosyal sorumluluk yardımseverliğin ötesinde bir kavramdır. Kurumlarla bireyleri dahaiyi bir toplum ve daha iyi bir çevre için gönüllü olarak katkıda bulunmaya iter.Ancak bazı toplumsal sorunlar karşısında yetersiz ya da eksik kalınabilir. Veyakonunun kendisinden kaynaklanan zorluklarla karşılaşılabilir. Doku ve organ bağışıkonusu da böyle bir konudur. Konunun üstesinden başarıyla gelebilmek içinse işininehli insanlarla, hedef kitleyi sarmalayan, uzun soluklu ve etkili bir çalışmagerçekleştirmek gerekir. Bunlar; sosyal sorumluluk ve sosyal değişim kampanyalarınınoluşum sürecinde yer alan konunun uzmanları, sosyologlar, iletişimciler, sosyalpazarlamacılar, reklamcılar ve grafik tasarımcılardır. Alanında uzman ve birikimliekiplerin yaratıcı, etkili ve kalıcı çözümleri ile zorlukların altından kalkılabilir.Bu çalışmanın birinci bölümünde ?Sosyal sorumluluk nedir? Sosyal sorumlulukkampanyaları nasıl yürütülür, aşamaları nelerdir? Karşılaşılan zorluklar ve ticari reklamkampanyaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar? hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, hangi toplumsal olaylar ve sorunlarla ilgili sosyal sorumlulukkampanyaları yapılmış, hangi yollar izlenmiş, hangi çalışmalar gerçekleştirilmiş vehangi sonuçlar elde edilmiş gibi soruların yanıtları verilmiştir.Üçüncü bölümde, toplumumuzda yeterinde bilinmeyen veya eksik bilgi nedeniyleverimli sonuç alınamayan ?Doku ve Organ Bağışı? hakkında bilgi verilerek, dünyada veülkemizde bugüne dek yapılanlar, ortaya konulan çözümlemeler ve tasarımlarincelenmiş, kampanyalarda karşılaşılan zorluklar ve eksiklikler ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise, tüm yapılan çalışmalar sonunda ?Doku ve Organ Bağışı?konusu, tarafımdan, bir grafik tasarımcı gözüyle ele alınmış, bu çerçevede nasılçözümlemelerde bulunulabileceğine ilişkin görsel göstergeler hazırlanmıştır. Çalışma,bu görsel göstergelerin uygulama aşamasına adaptasyonunu içeren uygulamaçalışmaları ile sonuçlandırılmıştır.Anahtar SözcüklerSosyal sorumluluk, sosyal değişim kampanyaları, grafik Tasarım, iletişim, doku veorgan bağışı, doku ve organ nakli, organ bağışı kampanyası.
Özet (Çeviri)
Both in our country and the world, sensitivity created towards any problem or globalagenda is increasing day by day. Individual sensitivity developed and actions takenalone and without being part of an organized, planned movement is rather restricted.In this stage, concepts of social responsibility and social change arise which bringindividuals together around a common goal and so become more effective and lasting.Social responsibility is a concept beyond benevolence. It motivates institutions andindividuals to voluntarily contribute for the sake of a better society and betterenvironment.However, people may be left insufficient and inadequate against some social problemsor have to face difficulties based on the issue itself. Tissue and organ donation is sucha topic and in order to overcome this issue successfully, an enduring and effectiveproject wrapping the target mass should be carried out with the help of experts in thefield. These people include specialists of the field, sociologists, communicationspecialists, social marketers, advertisers and graphic designers who take place in thedeveloping process of the campaigns for social responsibility and social change.Difficulties may be overcome by imaginative, effective and enduring solutions of theteams who have expertise in their own fields with experience.In the first part of this study, information is detailed about ?What is socialresponsibility? How is a social campaign carried out? What are its steps? Difficultiesfaced and similarities and disparities between a social and commercial campaign?In the second part, answers are provided to questions such as for which social eventsand problems social responsibility campaigns have been developed, which routeshave been followed, what kind of studies have been carried out and what kind ofresults have been achieved.In the third part, the issue of ?Tissue and Organ Donation? with which our society is notfamiliar sufficiently or for which effective results have not been achieved due toinadequate knowledge is explained. All that has been put forward so far along withanalyses and designs produced are examined, difficulties and deficiencies facedthroughout the campaigns are discussed.And in the fourth part, the issue of ?Tissue and Organ Donation? after all studiescarried out is discussed by me as a graphic designer and in this frame visual signs asto what kind of solutions can be produced are exemplified. The study is concluded withpractices including the adaptation of these visual signs into the practice stage.Key WordsSocial responsibility, Social change campaigns, Graphic design, Communication,Tissue and organ donation, Tissue and organ transplantation, Tissue and organdonation campaigns