Vza yaklaşımı ile filtrelenmiş ortalama-varyans portföy seçim modeli: İmkb'de karşılaştırmalı bir uygulama
Dea filtered mean-variance portfolio selection model: An comparative application in ise
- Tez No: 228964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez çalısması VZA Yaklasımı ile Filtrelenmis Ortalama-Varyans Portföy SeçimModeli'nin portföy yönetiminde yeni bir yaklasım olarak kullanılma durumununarastırılmasını ve Standart (Markowitz) Ortalama-Varyans Portföy Seçim Modeli ilekarsılastırılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, her iki modelin ve MKB-100 Endeksininvadeleri ve risk seviyeleri bakımından karsılastırılması amaçlanmıstır. Bunun için,MKB'de karsılastırmalı bir uygulama yapılması planlanmıstır.Gelistirilen bu modelde Veri Zarflama Analizi (VZA) teknigi kullanılmaktadır. VZAkullanılarak firmaların etkinliklerinin ölçülmesi ve daha sonra etkin bulunan firmalarınüzerinde Ortalama-Varyans Portföy optimizasyonu uygulaması için model kurulmustur.MKB-100'de 1997?2005 yılları arasında yer alan firmaların belirlenmesi çalısmasıyapılmıs ve bu firmalara hem Standart Ortalama-Varyans Portföy Seçim Modeli hem deVZA Yaklasımı ile Filtrelenmis Ortalama-Varyans Portföy Seçim Modeli uygulanarakoptimum portföyler seçilmistir. Seçilen bu portföylerin 2000-2005 yıllarında aylık, 3aylık ve yıllık getirileri hesaplanmıs ve incelenmistir. Ayrıca, aynı dönemlerde MKB-100 Endeksinin aylık, 3 aylık ve yıllık getirileri hesaplanmıstır.Elde edilen sonuçlar, VZA Yaklasımı ile Filtrelenmis Ortalama-Varyans Portföy SeçimModeli'nin kullanıslılıgını, hangi dönemde (aylık, 3 aylık, yıllık) ve hangi riskseviyesinde (düsük, orta veya yüksek) daha iyi bir yatırım aracı olabilecegini ortayakoymustur. Ayrıca ekonomik dönemlerin ve Endeksin egiliminin modeli nasıl etkiledigide çalısma kapsamında ele alınmıstır.Anahtar SözcüklerVeri Zaflama Analizi (VZA), Portföy Optimizasyonu, Standart (Markowitz) Ortalama-Varyans Portföy Seçim Modeli, Etkinlik, Risk, Normalize Etme, MKB-100.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research applicability of DEA Filtered Mean-Variance PortfolioSelection Model as a new approach in portfolio management and to compare thismethod with Standard (Markowitz) Mean-Variance Portfolio Selection Model.Moreover, it is aimed to compare both models and ISE-100 Index in terms of due dateand risk level. For this reason, it is planned to make comparative application in ISE.Data Envelopment Analysis (DEA) technique is used in this improved model. Thismodel is formed in order to measure effectiveness of the firms by using DEA and thento apply Standard Mean-Variance Portfolio Selection Model on the effective firms.The firms listed in ISE-100 between the dates of 1997-2005 are determined and thenoptimum portfolios are selected by applying both DEA Filtered Mean-VariancePortfolio Selection Model and Mean-Variance Portfolio Selection Model on these firms.Between the years of 2000-2005, monthly, quarterly and annual return of these selectedportfolios are calculated and examined. In addition, for the same period, monthly,quarterly and annual returns of ISE-100 Index are calculated.The results point out applicability of DEA Filtered Mean-Variance Portfolio SelectionModel and for which period and risk level (low, moderate or high) it can be used asbetter investment tool. In this thesis, it is also dealt with how economic periods andIndex trend affects this model.Key WordsData Envelopment Analysis (DEA), Portfolio Optimization, Standard (Markowitz)Mean-Variance Portfolio Selection Model, Efficiency, Risk, Normalization, ISE-100.