Kurumsallaşma algısı ile örgüt büyüklüğü arasındaki ilişki: Ankara ilinde ampirik bir çalışma
The relationship between organizational size and institutionalization: An emprical study in Ankara city
- Tez No: 228965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Örgütler tıpkı biyolojik varlıklar gibi bir yaşam döngüsü içerisinde yaşarlar. Busüreç içerisinde doğarlar, büyürler, olgunlaşırlar ve ölürler. Bu süreç çevre ileetkileşim içerisinde olan bir değişim ve gelişim sürecidir. Örgütlerin uzun ömürlüolabilmeleri için çevrelerinde olup bitenleri çok iyi gözlemlemeleri ve bu olupbitene ayak uydurmaları gereklidir. Örgütün, kendisi ile çevresi arasında dengekurulmasını sağlayan ve kontrol edebildiği hükmedebildiği uyumlaştırıcı, enönemli aracıları yapısı ve kültürüdür. Bu nedenle, bu stratejik araçları yaşamdöngüsü içerisinde nerede, ne zaman ve nasıl kullanması gerektiğini en iyişekilde ortaya koymalıdır. Bu anlamda atılması gereken ilk adım, örgütünkendisini tanımlaması ve yaşam döngüsü içerisinde hangi evrede olduğunudoğru bir şekilde belirlemesi olacaktır.Günümüzde çevresel faktörlerin çok geniş ve karmaşık hale gelmesi örgütlerinhem çevre ile ilişkilerini karmaşık hale getirmekte hem de örgütleri zamanlabirbirlerine benzemeye itmektedir. Artan küreselleşme, örgütlerin çevrelerinidaha iyi anlama, ihtiyaçlarını belirleme ve bu ihtiyaçları karşılama zorunluluğunudaha da kritik bir duruma getirmiştir. Bu şartlar altında örgütlerin, hayattakalabilmeleri, gelişmelerine devam edebilmeleri ve sürekliliklerinisağlayabilmeleri için en önemli süreçlerden birisi kurumsallaşmadır ve örgütünliderinin bu süreçte büyük sorumlulukları vardır.Bu araştırma, örgüt büyüklüğü ile çalışan ve yöneticilerin kurumsallaşma algısıarasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koyarak, örgüt liderlerine içindebulunduğu örgütün durumunu kavramada ve kurumsallaşma sürecini iyi birşekilde yönetme de yol gösterici olacaktır. Bu çalışmanın araştırma evreni,Ankara İli sınırları içerisinde hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdir.Çalışma kapsamında toplam 45 işletmeye 140 adet anket uygulanmış,anketlerden 134 adedi analiz edilebilir olarak geri dönmüştür.Anketlerin cevaplarının değerlendirilmesinde MANOVA, ANOVA varyansanalizleri, Gruplar arasındaki istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları görebilmekiçin Post Hoc testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Anket cevaplarınınincelenmesi sonucunda araştırmaya konu olan örneklemde, kurumsallaşmaalgısı ile örgüt büyüklük grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkibulunmuştur. Örgütler, büyümenin beraberinde getirdiği sorunlardankurtulabilmek için kurumsallaşma çabalarının içerisine girmektedirler. Yani buçalışmada büyük örgütlerin daha kurumsallaşmış oldukları desteklenmiştir.Anahtar SözcüklerKurumsallaşma, örgütsel büyüklük, örgütsel büyüme, örgütsel değişim, hizmet, örgüt yapısı,formalizasyon, uzmanlaşma, merkezileşme, örgüt kültürü, kurum, örgüt
Özet (Çeviri)
Organizations, like the biological living beings, go through a life cycle. Theyborn, grow, become mature and die through that life cycle. This is a change anddevelopment process which is in relation with their environment. In order tobecome adaptable to the changing environment, organizations should changeand develop themselves in accordance with. The most important tools oforganizations to perform this adaption process are their structures and culture.Due to this reason, organizations should know when, where and how they usethose strategic tools to define themselves and to determine at which stage ofthe life cycle they are.Nowadays, because of the integrated complex nature of the environment, therelations of the organizations with their environment heve gotten morecomplicated. This situation also yields organizations become similar to eachother from the the point of view of uncertainty avoidance. That is a processwhich is called ?isomorphism? in literature of intuitionalism. On the other hand,globalization makes the adaptation requirements of organizations morestrategically critical. Under those conditions, the institutionalism appears as aprocess of adaptation to maintain legitimacy, to improve competitiveness and tohave the organizations strongly survive. The leaders, of course, will have greatresponsibilities during this ever lasting process.This research will be useful for the organizations? leaders to understand theirorganization, to manage their organizations? institutionalization process bygiving them all necessary empirical results about the relationship betweenorganizational growth and institutionalization.Participants of the research were 140 members and employers of 45organizations which are in the field of service in Ankara. Number ofquestionaires returned was 134in total.All the answers on the questionaires analized by using ANOVA and MANOVAvariance analysies, correlation analysis and Post Hoc tests. As a result of thissurvey, it is found that for the organizations in the scope of this study, there isstatistically significant relationship between the size groups and organizations?institutionalization level. It also determined that as the organizations grow, i.e.as their number of members and employers increase, they become moreinstitutionalized to avoid disadvantages of growth. Therefore, it supported thatas the size increases organizations become more institutionalized.Key Wordsinstitutionalization, organizational size, organizational growth, organizational change, service,organizational structure, formalization, specialization, centralization, organizational culture,institution, organization