Lösemi ve lenfomalı hastaların aerob bakteriyel ve fungal boğaz florası
Aerob bacterial and fungal throat flora of the patients with leukemia and lymphoma
- Tez No: 22898
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 35
Özet
LÖSEMÎ VE LENFOMALI HASTALARIN AEROB B AKTERÎYEL VE FUNGAL BOĞAZ FLORASI ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi îç Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları kliniklerinde yatan lösemi ve lenfomalı 55 hasta üzerinde yapılmıştır. Laboratuvar incelemeleri Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvannda yapılmıştır. Lösemi ve lenfomalı hastaların yatışlarından sonra taburcu oluncaya kadar bir hafta veya on gün aralıklarla boğaz kültürleri yapılarak bakteriyel ve fungal boğaz floraları incelenmiştir. Çalışmaya alınan hastaların 15 'inde normal boğaz florası görülürken, 26 hastanın boğazından floradışı bakteri, 29 hastadan ise mantar üretildi; Floradışı bakteri üreyen 26 olgudan; 27'si gram (+) ve 11 'i gram (-) olmak üzere 38 bakteri türü izole edildi. En sık izole edilen bakteriler, gram (+) lerde P hem. strep, ve Staf. coag. (+), gram (-) lerde ise P. aeruginosa ve Klebsiella oldu. Mantarların tamamı penisilyum olan biri dışında Kandida idi. Bu hastalarda boğaz florası üzerine hastalık tipinin, yaşm, kemoterapi ve hastanede kalma süresinin, nötropeninin, antibiyotik ve antifungal kullanmanın etkileri, 30 kişilik kontrol grubu ile birlikte incelenmiştir. Hastalık tiplerinden özellikle non hodgkin lenfoma, ALL ve KML'nin, bebek veya ileri yaşta hematolojik maligniteye yakalanmanın, kemoterapi uygulamasının ve hastanede kalma süresinin uzaması ile nötropeni varlığının floradışı mikroorganizma üremesini kolaylaştırdığı gözlenmiştir. Üretilen floradışı bakterilere antibiyotik duyarlılık testleri uygulanmış ve duyarlı antibiyotikler arasında ilk sıralan ceftazidime, ciprofloxacin, ofloxacin, amikasin, cefotaxime almıştır. Dr. Mehmet Akın TAŞYARAN
Özet (Çeviri)
AEROB BACTERIAL AND FUNGAL THROAT FLORA OF THE PATIENTS WITH LEUKEMIA AND LYMPHOMA SUMMARY This study was performed on 55 patients with leukemia and lymphoma admitted to the intermal medicine and pediatric clinics in The Research Hospital, The Faculty of Medicine, Atatürk University. Laboratory examinations were done in the laboratory of Microbiology Department. Throat cultures of the patients with leukemia and lymphoma were taken with seven or ten day periods from admittion to discharge, and bacterial and fungal throat floras were examined and abserved. Of the patients admitted to the study, while 15 patients were observed normal throat floras, bacteria out of flora were multiplied from throat of 26 patients, and fungi were multiplied that of 29 patients. Of these 26 cases multiplied bacteri out of flora, 38 kind of bacteria were isolated as 27 gram (+), 11 gram (-). Mostly isolated bacteria were (3. hem. streptococcus and Staphylococcus coag. (+) in gram (+). and E. aerogenes and Klebsiella in gram (-). In all patients, except in one patient both Penicillium and Candida were produced, growing fungi were Cadida. Also, we observed that, some of haematologic malignancy types mostly Nonhodgkin lymphoma, ALL and KML, infancy or old age, performed chemotherapy and admitted longer in the hospital, production of neutropeny increased the growing frequency of microorganisms out of flora. The bacteria out of flora isolated in our study, were mostly sensitive to ceftazidime, ciprofloxacin, ofloxacin, amikacin and cefotaxime. Dr. Mehmet Akın TAŞYARAN