Yakın ilişkilerde bağlanma ile gruplara bağlanma arasındaki ilişkiler
The relationships between attchment in close relationships and group attachment
  1. Tez No: 228983
  2. Yazar: PINAR AMANVERMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, yakın ilişkilerde bağlanma boyutları ile üyesi olunan gruplarabağlanma boyutları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Buna ek olarak, grubabağlanma için kolektif benlik değeri, benlik saygısı, sosyal onay gereksinimi vesevgiliye bağlanmanın yordayıcı güçleri araştırılırken ilişkilerde bağlanmaboyutları için benlik saygısı ve gruba bağlanmanın yordayıcı güçleriaraştırılmıştır. Araştırma toplam 217 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmadaveri toplama aracı olarak ?Romantik İlişkilerde Bağlanma Ölçeği?, ?GrubaBağlanma Ölçeği?, ?Kolektif Benlik Değeri Ölçeği?, ?Benlik Saygısı Ölçeği? ve?Sosyal İstenirlik Ölçeği? olmak üzere beş ölçekten ve demografik bilgileri eldeetmek için kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır.Yapılan temel bileşenler faktör analizleri sonucu yakın ilişkiler için bağlanmaboyutlarına paralel olarak gruba bağlanma için de kaygı ve kaçınma boyutununsöz konusu olduğu görülmektedir. Öte yandan, elde edilen bulgular, grubabağlanma için en fazla yordayıcı güce kolektif benlik değeri ve demografikdeğişkenlerden grupla olan ilişkinin uzunluğu sahipken; sevgiliye bağlanma içincinsiyet ve sevgilinin varlığı demografik değişkenlerinin en fazla yordayıcı gücesahip olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, grupla olan beraberliğininuzunluğunun gruba bağlanma kaygısı üzerinde anlamlı olarak etkili olduğugörülmektedir. Ayrıca, halihazırda devam eden bir ilişkinin varlığının sevgiliyebağlanma kaygısı üzerinde anlamlı etkisi olduğu, cinsiyet ve sevgilinin varlığıdeğişkenlerinin bağlanmaktan kaçınma üzerinde ortak etkilerinin anlamlı olduğuortaya konmuştur.Elde edilen bulgular, yakın ilişkilerde bağlanma boyutlarının gruplara bağlanmaiçin de söz konusu olduğu görüşünü desteklemiştir. Aynı görüş kapsamındaromantik ilişkilerde bağlanma boyutlarıyla gruba bağlanma boyutları arasındakiilişkiler de ortaya konarak desteklenmiştir. Grupla olan ilişki uzunluğunun grubabağlanma kaygısı üzerindeki temel etkisi yazılı kaynaklarla kısmenuyuşmaktadır. Ayrıca cinsiyetin ve mevcut bir romantik ilişkinin varlığınınromantik ilişkilerde bağlanma boyutları üzerindeki ortak etkilerine ilişkin bulgularda mevcut yazılı kaynaklar açısından tartışılmaktadır.Anahtar Sözcükler :Yetişkin bağlanması, gruba bağlanma, bağlanma kaygısı, bağlanmaktankaçınma, kolektif benlik değeri
Özet (Çeviri)
The present study examined whether the two dimensions of attachment,attachment anxiety and avoidance, to romantic relationships were associatedwith the same dimensions of attachment to groups. The predictive power of thefollowing variables, collective self esteem, self esteem, need for social approval,attachment anxiety and attachment avoidance in romantic relationships as wellas demographic variables in predicting anxiety and avoidance dimensions ofattachment to groups were explored. The predictive power of the followingvariables, self esteem, attachment anxiety and attachment avoidance in groupsas well as demographic variables in predicting anxiety and avoidancedimensions of attachment to close relationships were also investigated.Participants were 217 university students. A ?Personal Information Form?designed to obtain demographical data and five scales such as ?AttachmentScale for Close Relationships?, ?Group Attachment Scale?, ?Collective SelfEsteem Scale?, ?Self Esteem Scale? and ?Social Desirability Scale? wereadministered.Principle Component Analysis revealed the same pattern of two attachmentdimensions such as anxiety and avoidance, in both romantic and grouprelationships. Furthermore, the results indicated that for group attachment,collective self esteem and the duration of affiliation with the group were thestrongest predictors. On the other hand, demographic variables such as genderand having a romantic relationship were the best predictors of attachment toromantic relationships. Also, results showed that the existence of an ongoingdating relationship had a significant main effect on the attachment anxiety toromantic relationships. An interaction effect of gender and existence of aromantic partner on attachment avoidance to dating relationships was alsoobserved; such that women without dating partners showed more attachmentanxiety than women with partners and for men it made no difference. On theother hand, duration of affiliation with the group had a significant main effect onattachment anxiety to group.The findings indicated that dimensions of avoidance and anxiety attachment inromantic relationships also appeared in attachment to groups. In addition, theexpectation that there would be an association between attachment to romanticrelationships and attachment to groups was supported. The results indicatedthat the duration of affiliation with the group had an effect on the attachmentanxiety to group was partially supported with the attachment literature.Key Words :Adult attachment, attachment to groups, attachment anxiety, attachmentavoidance, collective self esteem