Çok katlı yapılarda esnek ve değişebilir düşey bölme elemanları
The flexible and changeable vertical partition in high rise building
- Tez No: 228982
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Beş ana bölüm halinde hazırlanan sanatta yeterlik tezinin I. Bölümü, tarihselsüreç içinde yapı sistemini ve tekniğini etkileyen mimari gelişmeleriiçermektedir. Bu bağlamda, strüktürel malzeme olarak demir, çimento,betonarme ve çeliğin kullanılması mimari alanda farklı bina tiplerinin inşaedilmesini de mümkün kılmıştır.I. Bölümde çok katlı yapıların tanımı yapılmış; Dünya'da ve Türkiye'de yapımtekniği ve kütlesel formu açısından tarihsel gelişimi de irdelenmiştir.II. Bölümde çok katlı betonarme ve çelik yapılarda, taşıyıcı sistem özellikleri,geometrik biçimler düşey sirkülasyon oluşumu ve çekirdek yerleşimlerianlatılmıştır. Bu kriterler ile taşıyıcı sistem tipinin, kat adedinin ve kullanılanmalzemenin mimari tasarımı şekillendirdiği vurgulanmıştır.III. Bölümde çok katlı yapılarda iç mekanda optimum fiziksel şartların oluşumuiçin yerine getirilmesi gereken teknik hizmetler belirtilmiştir. Isıtmahavalandırma,aydınlatma, akustik sistemlerinin ve yangın güvenlikhizmetlerinin sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulması için önemi tartışılmıştır.IV. Bölümde, teknolojik ve bilimsel gelişmeler paralelinde farklılaşangereksinimlere karşılık verebilecek esnek ve değişebilir mimari plan anlayışıirdelenmiştir. Bu bağlamda, esnek iç mekân kullanımına elveren düşey bölücüpanolar malzeme, teknik ve uygulama temel başlıkları altında araştırılmıştır.V. Bölüm sonuç bölümüdür. İç mekân tasarımında esnek düzenlemelere olanakveren düşey bölücü elemanların çok katlı yapılarda kullanımına yönelik kriterlerbelirlenmiş; maddeler halinde açıklanmıştır.Anahtar SözcüklerBölücü Duvar, Modüler Koordinasyon, Esnek Plan, Değiştirilebilirlik, YenidenKullanım, Bedensel Konfor, Taşınabilir Panel,
Özet (Çeviri)
This efficiency in art thesis consists of five main chapters. In the first chapter,architectural developments that affect the building structure and constructiontechnique through a historical period are examined. You can also find thedefinition of high rise buildings with technical and formal developments andinventions through a time zone in the same chapter.In the second chapter, the constructive features of high rise concrete and steelbuildings, geometrical forms, vertical circulation formation and core placementsare investigated with samples.In the third chapter, the reader can find design solutions and technical servicesin order to obtain the optimum physical comfort conditions for the interiors ofhigh rise buildings. Air condition, natural and artificial illumination, acousticalfeatures, fire alarm and escape security systems are essential services tocreate healthy interiors.In the fourth chapter, the flexible and changeable design ideas in reply to thevarying physical needs of spaces with scientific and technological developmentsare examined. Thus, vertical partitions which offer a flexible use for interiorspaces are analyzed under the main topics of material, technique andapplication.The fifth chapter is the conclusion section. The flexible design criterionresponding the use in high rise buildings as a part of constructive elements aredetermined and arranged under subtitles.Key WordsPartition Wall, Modular Coordination, Flexible Plan, Demountability, Reuse,Physical Comfort, Flexible Panel,