Kamu kuruluşlarında stratejik planlamanın başarısını etkileyen faktörler
Searching for success factors of strategic planning in public institutions
- Tez No: 228993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tez ile, Türkiye'de kamuda kuruluş düzeyinde stratejik planlamanın başarısınıetkileyebilecek faktörler incelenmiş ve başarıya ulaşabilmek için, gerek genel kamuyönetimine gerek kamu kuruluşlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.Kamu kuruluşlarında stratejik planlamanın yönetsel bir araç olarak kullanılmasınıntemel amacı, kuruluşlarda etkenliğin ve etkililiğin sağlanmasıdır. Kamu yönetimi vekamu mali yönetimi reformları çerçevesinde bu amaçlara hesap verebilirlik, saydamlık,kaynakların öncelikler doğrultusunda dağıtımı, katılımcılık, kalite ve yurttaş odaklılıkgibi diğer bazı amaçlar da eklenmiştir. Bu kapsamlı amaçları gerçekleştirebilmek için,stratejik planlamanın yanı sıra, orta vadeli harcama sistemi ve performans esaslıbütçeleme gibi diğer araçların da kullanılması öngörülmüştür. Söz edilen reformlarıntasarımı, önerilen yöntem ve yaklaşımların bütün kamu kuruluşları için benzer düzeydekullanılabilir olduğu varsayımına dayanmaktadır. İlgili yasal düzenlemelerde,kuruluşların ilk stratejik planlarını yapmak zorunda oldukları tarih hariç, kuruluşdüzeyinde önemli hiç bir ayrım öngörülmemiştir. Oysa, bu girişimlerin başarısını, kamuyönetimindeki genel düzenlemelerin yanı sıra, kuruluşun yapı, işleyiş, kültür gibiözelliklerinin bu araçlara uygunluğu belirleyecektir.Tezde, bu noktadan hareketle, kamuda stratejik planlamanın başarısını kuruluşdüzeyinde etkileyecek faktörlerin belirlenmesi ve kuruluşların bu faktörlere göredurumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma çerçevesinde oluşturulan 13değişken için kuruluşların ve bütçe türlerinin birbirlerinden farklılık gösterdiği tespitedilmiştir. Ayrıca, değişkenler faktör analizine tabi tutularak durum tespitine, kuruluşlararasında karşılaştırma yapmaya ve öneri geliştirmeye uygun bir model geliştirilmiştir.Elde edilen sonuçlar ışığında, gerek kamu yönetiminin geneline gerek kamukuruluşlarına yönelik değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.Anahtar SözcüklerStratejik Planlama, Stratejik Yönetim, Strateji, Planlama, Kamu Kuruluşları, KamuYönetimi, Yeni Kamu Yönetimi, Kamu Yönetimi Reformu, Kamu Mali YönetimiReformu
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we examine the factors that may affect the success of agency levelstrategic planning in Turkish public organizations and recommendations aimed atsuccessful implementation, regarding both general public administration and publicorganizations.Main goals of using strategic planning as a management tool in public organizations areto ensure efficiency and effectiveness. In the context of public management and publicfinancial management reforms, other goals such as ensuring accountability andtransparency, allocation of resources in line with priorities, increasing participation andguaranteeing quality and citizen focused approach are added. In order to achieve thesecomprehensive goals, other tools such as medium term expenditure framework andperformance based budgeting are also adopted along with strategic planning. The designand implementation of these reform initiatives are based on the assumption that thesemethods and approaches are suitable for all public organizations. According to relevantlegislation, no organization-wise differentiation is considered except due dates of thefirst strategic plans to be prepared. However, success will be determined by thecompatibility of these initiatives and organizational characteristics such as structure,operation and culture along with arrangements regarding the public administration ingeneral.In this dissertation, taking into account this point of view, we aim to identify the factorsthat could affect the success of agency level strategic planning within the public sectorand to determine the status of public organizations with respect to these factors. It isfound that public organizations present differences according to the thirteen variablesdeveloped in the context of the research. Moreover, a model based on factor analysishas been developed for situation analysis, benchmarking and generating suggestions. Inthe light of the results, recommendations are made for public organizations as well aspublic administration in general.KeywordsStrategic Planning, Strategic Management, Strategy, Planning, Public Institutions,Public Administration, New Public Management, Public Management Reform, PublicFinancial Management Reform