Küresel gerçeklik üzerine subjektif bir bakış
A subjective look on global reality
  1. Tez No: 228994
  2. Yazar: ERDEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu sunuş, küreselleşme sürecini yaşamakta olan dünyamızın, bu süreci idraketme çabasındaki bir bireyinin, küremize `bakmakla' gördüklerinin, küreningeçekleri olarak algıladıklarının ve bu girdiler üzerinden aklına ve tuvalinedüşen subjektif fikirlerinin bir dökümüdür.İlk bölümde, küremizde olup bitenleri algılayabilmek ve bunları yorumlamakçabasına girişilmiştir. Öncelikle, hem güncelliği açısından hem de tüm insanlığınüstüne kafa yorması gereken bir sorun olarak görülmesinden dolayı, Irak savaşıirdelenmiştir. İnsanlığın ulaşmış olduğu medeniyet seviyesine tezat, buanlamsız savaşın, hayatın gündelik kaygılarına kapılmış medeni(!) dünyalılartarafından büyük bir umursamazlık ve görmezden gelmeyle karşılanıyor olmasıeleştirilmiştir. Bu uygar dünyanın bir parçası olan sanatçıların da kişiselkaygılarla ilgilenmekten biraz olsun sıyrılırlarsa, kitlelerin küresel gerçeklerianlamak için ihtiyaç duydukları yardımı, sanatları aracılığıyla sağlayabilecekleridillendirilmiştir.İkinci bölümde küresel erk(ler)in dayattığı küresel yaşam kalıplarına karşıizlenebilecek yollardan biri olarak toplumsal gerçekçilik anlayışının, küreselgerçekçilik olarak yeniden ele alınması ve bu yolu izleyecek günümüzsanatçılarının, sanatlarıyla küresel bir duyarlılık yaratılmasına katkı yapacak birçaba sergilemeleri önerilmiştir. Üçüncü bölümde de bu öneri çerçevesinde,küresel gerçeklikten ve özelde, onun belki de ilk ve en önemli gündemi olansavaştan yansıyan görüntüler, gerçekçi bir resimsel dille işlenerek, küreselgüçler, onların sömürü araçları ve küreselleşmenin sonuçlarına karşı duran,eleştirel bir sanatsal yorum ortaya konulmaya çalışılmıştır.Anahtar sözcüklerKüreselleşme, savaş, duyarsızlık, eleştiri, küresel gerçekçilik.
Özet (Çeviri)
This presentation is an itemization of; what is seen by looking to our worldwhich is passing through a globalization process, the facts of our globe that areperceived and the subjective ideas that fall to the mind and canvas of anindividual while he is trying to understand the world over these inputs.The first chapter is an attempt of understanding and interpreting the events thatare going on around the globe. Firstly, the war in Iraq is explicated, consideringits currency and admitting it as a matter that everybody should focus on. It?scriticized that the civilized (!) people of our world that are stuck to their dailyconcerns are greeting this meaningless war, which is contradicting to the levelof civilization that humanity achieved, with indifference and ignorance. It isremarked that artists, which are also a part of this civilization, could help thesociety in understanding the global facts, by means of their artworks, providedthat they free themselves from their personal concerns.In the second chapter it is suggested that; reviving the concept of social realismin the body of global realism might lead a way to stand against the patterns ofglobal life that are imposed by global power houses and by doing so, the artistsof our time should put an effort on creating a global sensibility. In context of thissuggestion, in the third chapter, the images that are reflected from global realityand its first and probably the most important matter, the war, are processed bya realist painting language in order to put forward a criticizing artisticinterpretation for standing against the global power houses, their tools ofexploiting people and the results of globalization.Key WordsGlobalization, war, indifference, criticism, global realism.