Yönetimde insan ilişkileri ve işletme verimliliğine etkileri (askeri işletmelerde bir uygulama çalışması)
Human relationship in management and effects on business efficiency (a practice work at military business)
  1. Tez No: 229022
  2. Yazar: MUHAMMET TERZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde endüstrileşmiş toplumların vazgeçilmez kurumları durumunda olanişletmeler, belirledikleri hedefe ulaşabilmek amacı ile çeşitli faktörlere ihtiyaçduymaktadırlar. İnsan, bu faktörlerden belki en vazgeçilmez olanıdır. İnsan emeği, diğerüretim faktörleri ile birleşerek işletmenin amaçlarına katkıda bulunur. Fakat üretimfaktörleri içinde en önemli ve hiç kuşkusuz en zor kontrol edileni emek faktörüdür.Çalışana iş ortamını ve çalışmayı sevdirmek, yöneticilerin üzerinde durdukları en önemlikonulardan biridir.Çalışandan bekleneni alabilmek için onu en iyi şekilde güdülemek (motiveetmek)gerekmektedir. Güdüleme, çalışanları işletme amaçlarına yaklaştırıcı, inandırıcı veözendirici nitelikte yapılan tüm eylem ve uğraşlardır. Özellikle son yıllarda çalışanlarıngüdülenmesi olayı birçok yönetici ve bilim adamının ilgisini çekmiş ve bu konuyla ilgilibirçok kurum geliştirilmiş olmasına rağmen, halen çalışanların güdülenmesi olayı tamolarak çözülebilmiş değildir. Bununla birlikte günümüz işletmeleri, Üretimde verimlilikartışı yanında daha birçok konuda (endüstri ilişkileri, pazarlama iş değerleme gibi)vgüdülenme araç ve tekniklerinden yararlanmaktadır. Güdülenme sürecinde iseişletmelerde kullanılan parasal veya parasal olmayan birçok özendirici araç etkilidir.İşletmeler sosyo-ekonomik bir örgüt; toplumsal bir sistemin temel unsuru ise insandır.Bu nedenle işletmelerde insana verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü insanunsuru olmadan, bir işletmenin çalışması pek düşünülemez. Bu nedenledirki, işletmedekiinsan unsuru sürekli olarak yönetici ve araştırmacıların inceleme konusu olmuştur.İnsan her türlü kutupları ve yetenekleri olan son derece karmaşık bir varlıktır. Bunedenle insan, işletme içinde olsun veya olmasın davranışları farklılık gösterir. Bufarklılıklar ise başlıca üç sürece bağlanmaktadır. Bu süreç, algılama, kişilik gelişimi vegüdülemedir.?Kişilik?, insanın psikolojik değişim ve gelişimini belirten bir süreçtir. Kişilikgelişiminde insanın bilgi edinmesi, öğrenimi ve değişiklikleri önem kazanır.? Güdülenme?, insanın istenen bazı davranışlarda bulunması için yönlendirilmesi veözendirilmesidir.İşte bu süreç, sadece örgüt dışındaki davranışları da etkilemekte farklılıklara nedenolmaktadır. Bu nedenle aynı örgütte çalışan bireylerin davranışları farklılık göstermekte,yöneticiler ise, bu sürece çeşitli şekillerde müdahalelerde bulunarak, çalışanların işletmeamaçları yönünde ortak(benzer) davranışlarda bulunmalarına çalışmaktadırlar.Bununla birlikte, örgütlerde insan davranışı(örgütsel davranış) özellikle yönetimdeinsan ilişkileri, işletme verimliliğine etkileri bakımından önemli konuların başındagelmektedir. Bu bakımdan işgörenler ve işverenler arasında kurulacak sağlıklı insanilişkileri, işletme verimliliğini olumlu yönde arttıracaktır. Araştırmalar ve bilimselincelemeler insan varlığını bir değer olarak kabul eden işletmelerin sürekli büyüdüğününmisalleriyle doludur.İşte bu çalışmada işletme yönetiminde insan ilişkilerinin önemi ve kapsamı başlığıaltında, işletmelerde güdüleme çeşitleri ve nitelikleri incelenerek alt başlıklar halindeişletme verimliliğini arttırıcı yönde rol oynayan temel konular incelenmiştir. İşletmeyönetiminde insan ilişkilerine etki eden faktörler başlığı altında işveren ve işgörenarasındaki ilişkiler kısaca analiz edilerek, yönetimde insan ilişkilerinin işletmeverimliliğine etkileri başlığında iletişim, verimlilik konularında müspet sonuçlaraulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda yönetimde insan ilişkilerinin işletmeverimliliğine ne kadar katkı sağladığı ortaya konulmağa çalışılmıştır.Yönetimde insan ilişkilerinin işletme verimliliğine etkileri konusunda Askeriişletmelerde bir uygulama çalışması yapılarak istekli olanlardan seçilmiş 400 denek'etoplam 36 soru sorularak yapılan araştırma sonucu ile anket sonuçlarınındeğerlendirilmesi neticesinde her iki çalışma arasında bir paralellik olduğu belirlenmiştir.Elde edilen bilgi ve bulgular işletmelere sonuç ve öneri şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today industrial country?s necessary society cultivations, needs some factors forreaching their targets. Human is the most necessary one of those factors. Human labor isuniting by the other producing factors help the cultivation?s other entropic aims. But themost important and the most difficult factor is labor factor in the producing factors .it?sthe most entropic subject that make the worker love his/her study room and studying sothat make the worker turn to the better studying.For receiving the except from worker he or she must be motivated in the bestconditions. Motivating approximates, makes believed and encourages the workers tocultivation aims. Especially in result years motivating the workers attracted the mostadministrators and scientists and a lot of associations were developed about this subject inprobation to that, the action of motivating the workers have not analyzed completely yet.However, the recently cultivations benefit from the means and techniques of motivation,increased output in bleeding and in a lot of subject such as industry connections,marketing, business assessment etc. Cultivations are socio-economic associations humanis the main element of a social system. For this reason in cultivations human isemphasized more day by day. Because an active cultivation could not be thought withouthuman. Because of human element in cultivation is the survey subject of investigationsand managers.Human, is a complex creative that he has different poles and abilities. For this reasonhuman, shows same differences when he?s in cultivation or not. These differences areseparable of 3 ways. Those are perception, personality and motivating.Perception, makes conspicuous of human?s warning communication hear andinterpretation. There are four factors playing in human?s perception There?re answerhabit, sensations, first at answer and physical environment.Personality is which makes conspicuous human?s psychological change anddevelopment. In the personality development it?s getting importance of gettingknowledge, learning and conduct changes of human.By that, in the associations, person encouragement, especially the person dialogs inthe administration, an account of cultivation produce That?s important. An account of thehealthy person dialogs between wrights and managers; it will be increase of thecultivation produce. Investigations and scientifical searches have many examples ofaccepting person existence and always growing cultivations.