Bir yüksek teknoloji ürünü olan yazılım ürününde ürün farklılaştırması stratejilerinin Türkiye'de uygulanması üzerine bir çalışma
A study on the application of product differentiation strategies of software as a high-technology product in Turkey
- Tez No: 229035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTIŞEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın temel amacı, ülkemizde faaliyet gösteren yazılım firmalarının ürün farklılaştırma stratejilerini hangi düzeyde uyguladıklarının tespit edilmesidir. Ayrıca, kullanılmakta olan stratejilerin firmanın yaşına veya firmada çalışan sayısına göre değişim gösterip göstermediği de belirlenmeye çalışılmıştır.Bu amaçla, önce yazılım ürününün teorik olarak giriş, büyüme, olgunlaşma ve düşme aşamalarından oluşan ürün yaşam eğrisi belirlenmiştir. Bu eğri, sektörden alınan satış verileriyle oluşturulmuştur. Ürün yaşam eğrisinin büküm noktaları satışların yüzdesi yöntemine göre belirlenmiş ve Türkiye'de yazılımın ürün yaşam eğrisinin büyüme döneminde olduğu belirlenmiştir. Bu dönemde firmaların ürünlerini farklılaştırmak için ?müşteriye online destek verilmesi? ve ?müşteri yatırımlarını koruma ve toplam çözümlerle farklılaştırma? stratejilerini kullandıkları sonucuna varılmıştır. Söz konusu dönemde uygulanması beklenen ürün farklılaştırma stratejilerinin uygulanma oranının ise, kuruluşundan itibaren 10 yıldan fazla geçen ve çalışan sayısının 10-49 kişi olduğu firmalarda %30 ile en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, ?Yeni bir şube açılması? ve ?Yabancı firmalarla işbirliği yapılması? stratejilerinin, firmaların büyüklüklerine bağlı olarak farklı uygulandıkları bulunmuştur.Anahtar KelimelerÜrün farklılaştırması, teknoloji, yenilik, yüksek teknoloji ürünleri, yüksek teknoloji ürünlerinin pazarlanması, ürün yaşam eğrisi, teknoloji yaşam eğrisi, yazılım.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine to what extent software producer companies having operations in our country apply product differentiation strategies. Moreover, it is attempted to determine if the strategies diversify according to age of the company or the number of personnel working in the company.To this end, product life cycle of software, which is theoretically composed of introduction, growth, maturity and conclusion stages have been determined. This cycle was formed by sales data obtained from the industry. The slopes of product life cycle is determined by ?percentage of sales? method and it has been found out that the software is at the growth stage in Turkey.Consequently, the results show that companies use the strategies ?online support? and ?protecting customers investments and differentiating by total solutions? to differentiate their products. Furthermore, it is determined that the application rate of product differentiation strategies expected to be applied in concerned period of time are highest with %30 in the companies which have been operating more than 10 years and have 10-49 employees. In addition to this, it is found out that ?opening a new branch? and ?collaboration with foreign firms? strategies are applied differently according to the size of the firms.KeywordsProduct differentiation, technology, innovation, high-tech products, high-tech marketing, product life cycle, technology life cycle, software.