A re-politicized history of Iranian transit migrants passing through Turkey in the 1980s
1980'lerde Türkiye'den geçen İranlı transit göçmenlerin yeniden politize edilmiş tarihi
  1. Tez No: 229057
  2. Yazar: MARAL JEFROUDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma 1980'lerde Türkiye'den geçen ve Türkiye'nin transit göçle deneyiminin tarihini yeniden kurgulamak adına tarihleri insansızlaştırılıp depolitize edilen İranlı transit göçmenlerin deneyimlerini incelemektedir. Bu tezde, hikâyelerinin başka hikâyelerin arka planını oluşturacak homojen bir resim yaratmak uğruna çalınmasının, göçmenlerin transit hayatlarına gömülü çatışmaları, mücadeleleri ve stratejileri gizlediği ileri sürülmektedir. Ayrıca, kaçış öncesi deneyimlerini ve öznel olarak mülteci olma durumunu nasıl değerlendirdiklerini hesaba katmaksızın, transitte olma deneyimlerinin anlatılamayacağı savunulmaktadır. Bu çalışma, İranlı transit göçmenlerin Türkiyeli otoritelerle ilişkilerine, Türkiye'de transitte olmayı nasıl algıladıklarına ve transitte olan İranlılar arasındaki ilişkilere odaklanmaktadır. Politik bağlantıların derecesinin transit göçmen deneyimini belirleyen önemli bir etken olduğu öne sürülmektedir. Çalışma, 1980'lerde Türkiye'den geçen İranlı transit göçmenler vakası aracılığıyla, mültecinin kurbanlaştırılan çehresini sorgulayan eleştirel literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır. İsveç ve Almanya'da yaşayan İranlı mültecilerin sözlü anlatılarıyla Türkiye'den geçen İranlılar hakkındaki yazılı ve filme çekilen anlatılar bu çalışmanın ana kaynaklarını oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the experiences of Iranian transit migrants passing through Turkey in the 1980s, whose history is dehumanized and depoliticized in the reconstruction of the history of Turkey?s experience with transit migration. It is argued that extracting their stories for the sake of depicting a homogenized picture of Iranian transit migrants in the background disguises the conflicts, struggles, and strategies embedded in their lives in transit. It is also argued that their experiences of being in transit cannot be told without taking into account their pre-flight experiences and their subjective assessment of being a refugee. The present study focuses on Iranian transit migrants? relations with the Turkish authorities, their perceptions of being in transit in Turkey, and the relations among the community of Iranians in transit. It is argued that the degree of political affiliation was an important factor in the way they experienced being a transit migrant. Through the case of the Iranian transit migrants passing through Turkey in the 1980s, this study aims to contribute to the literature that challenges the victimized portrait of refugee. The main sources of this thesis are oral narratives of Iranian refugees living in Sweden and Germany, as well as written and filmed narratives of or pertaining to Iranians passing through Turkey.