Sigorta eksperliği ve ekspertiz raporu otomasyonu
  1. Tez No: 229066
  2. Yazar: MEHMET NEDRET DIŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE AKMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Endüstrileşme ve gelişme çabası içine giren bir ülkenin çözmesi gereken birçok sorunu vardır.Bu sorunların bir kısmı ülkenin tarihsel gelişiminden kaynaklanırkenbir kısmı mevcut teknoloji düzeyine,yönetim biçimine ve eğitim yetersizliğinebaşlanabilir. Bunların hepsi birlikte sigorta sektöründe bir alt yapı sorunu olarak elealınan öğelerdir. Her toplumun gösterdiği karakteristik özel problemleri debulunulabilir. Problemler zaman akışı içinde gerçekleşirken klasik sigortacılık; sigortaendüstrisi haline dönüşürken endüstri toplumunun gereklerine uygun olarak yenideğerler, teknolojiler ve kurumsallaşmalar meydana gelmektedir.Tez çalışmasında görüntü bütünüyle sigorta hasar eksperliği yapı değişikliğininyansıtılması ve raporlama şekillerinin sigorta eksperliği genel kavramı içindeirdelenmesi yapılmaya çalışılmıştır. Hasar yönetim sistemleri sorunları ve çözümleriüzerinde yapılan araştırma, ekspertiz raporu otomasyonu ile hasar miktarının veiçeriğinin oluşmasında belirgin olan ekspertiz raporlarının bir kesitinin toplumsaldeğişim mantığı ile incelenerek kamusal ve mesleki alanda düzenleyici olmasıdüşünülmüştür.Sigorta eksperliğinin faaliyet esasları olan sorumluluk, bağımsızlık, meslekiözen ve titizlik, rapor standartları gibi kavramlar baz alınarak ülkemizdeki hasar tespitfaaliyetlerinin geliştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Eksperlik alanındaki yeterli yasaldüzenleme eksikliği, değerleme alanındaki kamusal, mesleki ve öz düzenleyici kurumbulunmayışı, branşlar itibariyle eksperlik faaliyetinin ayrı bir uzmanlık gerektirmesi,kaliteli ve kurumsal bir ekspertiz hizmeti gerekliliği gibi haller nedeniyle tezdeeksperlerin ana görevleri, şekil ve şartları incelenmiştir. Ayrıca tezde ekspertizşirketi,eksper,hasar uzmanı gibi temel kavramlar hasar yönetim sistemleri ile birliktedeğerlendirilerek birkaç başlık altında sınıflaması yapılmış, Türk sigorta sektöründekihasar yönetim ve denetim şekilleri araştırılmıştır. Sektördeki hasar sistemleriincelenirken belli dönemdeki uygulamalar ele alınarak hasar maliyetlerini düzenlemeşekilleri, hasar denetim biçimleri ve sektörel uygulamalar incelenerek hasaryönetimindeki sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmıştır.Gelecekte yapılması gerekli olan yurtdışındaki mesleki ve etik standartlarınülkemize adapte edilmesi, standart ve kaliteli ekspertiz hizmeti, rekabeti bozmayanhasar yönetim politikalarının belirlenmesi, lisanlı ve belgeli hasar uzmanı sayısındaartış sağlanmasıdır. Buna paralel olarak profesyonelleşme ve kurumsallaşma, faaliyetalanlarının genişlemesi, ekspertiz şirketlerine bilgi ve belge temininde kolaylık sağlayıcımevzuat düzenlemelerinin yapılması, sektörde işbirliği önemli beklentilerdir.Amaç; eksperlerin sigorta eksperliği mevzuatı uyarınca sağlıklı tetkik yapmasıiçin zorunlu olan raporlama işlemlerine ilişkin teknik hizmeti vermek üzere sigortaşirketleri ve sigortalılar tarafından kabul görecek rapor esaslarının, hasar yönetimininbelirlenmesidir. Kasko ve trafik sigortası otomasyon programı ve hasar yönetimsistemlerinin analizi ile de araştırmayı tamamlayıcı nitelikte açıklamalara yerverilmektedir.
Özet (Çeviri)
Each country being in an attempt for industrialization and development hascountless problems waiting for solution. While some of these resultant problems emergefrom the historical development or developmental process, some are ascribable to theexistent technological level, polity of that country and lack of education. These are allthe factors that need to be evaluated as ?infrastructural deficiencies?. There are alsosome ?special to itself? difficulties for each country. Just as the problems come intoexistence in time and with changing of the traditional selling insurence into an insurenceindustry, some ?newly?arised? norms or practical values that industrial societiescommonly required besides some new technological developments andinstitutionalisations might as well occur.With this evaluation study representing the outcomes of the related research, itwas intended to consider the structural changes occurred in the continuum of insuranceclaim adjusting and to study the appraisal reporting systems within the concept ofinsurance loss expertising at length. This research referring to the difficulties of lossmanagement system and their solutions, aims to investigate ?a constitutive profile ofappraisal report automation?, which is underlying the constitution of the appraisalreports for the quantum of damages plus the content of it taking the point in the sense ofsocial change and also to have a regulating or systematizing characteristic within thepublic sphere.Predicating on such fundamental concepts of insurance damage survey asresponsibility, working independence, due professional diligence and rigour, along withthe corresponding standards in reporting, our study further intends to achieve thedevelopment of the insurance claim adjusting activities. With this research, due to suchconditions as the lack of sufficient legal arrangements in insurance survey and that ofthe government entities, failure of related professional institutions in addition to theabsence of regulatory institutions in making appraisals as well as that the business ofinsurance survey requires a quite different specialization as far as branching isconcerned and with a view to the necessity of an institutional survey of high quality,this thesis study tries to be reflecting the basic duties of the experts, the formulation orstructure of the business and the requirements of insurance claim adjusting business.Likewise, with the evaluation of loss management systems by a sample study of TurkishInsurance Sector, an additional reference to the issues of expert valuation has also beenmade besides the concepts of expertising and loss assessment and these are subsumedunder such several titles. Pending the survey apropos for the systems of lossmanagement in this sector, after some operational studies relying on different specificapplications to have occurred in a certain period of time, various corresponding(operational) studies (i.e. researches) including the solutions of the problems confrontedduring the loss management were also conducted after researching some ?sectorspecific?operational practices and claim assessment systems has also been made plusthose referring to the analysis and finding of damage costs.?The adaptation process? ensuring the implementation of due professional andethic standards in our country suggests a ?standardized appraisal service of goodquality?, defining the loss management policies that do not allow any failure in tradecompetition in addition to the increase in both licensed (qualified) and authorizedexperts. Besides professionalism and institutionalization in business; the extension ofthe scope, making related legislative arrangements, securing necessary information anddocuments in relation with insurance expertising agents and sectoral collaboration areall marked expectations of prior importance.The main aim of this research is pivoted around the specification of thefundamentals/basis/keynotes of the appraisal reports regarding that the experts couldachieve to make sound loss assessment with the meaning of the set terms concerninginsurance claim adjustment. Availing of the automobile and traffic insuranceautomation programme and the loss management system analysis, some supplementaryexplanations are made additionally..