İlköğretim öğretmenlerinin uyguladıkları yönetim stratejilerinin bazı bireysel değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the management strategies applied by elementary school teachers from the aspect of some individual factors
  1. Tez No: 229069
  2. Yazar: AHMET KOCABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu ara?tırmanın amacı, sınıfta öğretmenlerin uyguladıkları yönetim stratejilerinin bazı bireysel deği?kenler açısından değerlendirmektir. Sınıf öğretmenlerinin uyguladıkları yönetim stratejileri, öğretmen merkezli, düzenleyici ve öğrenci merkezli olmak üzere üç alt ba?lıkta incelenmi?tir. Söz konusu yönetim anlayı?ları, cinsiyet, ya?, bran?, kıdem, eğitim durumu, sınıf mevcudu ve öğrencilerin akademik ba?arısına göre incelenmi?tir. Bu çalı?manın verileri, Eski?ehir il merkezinde 20 ilköğretim okulunda görev yapan 295 öğretmenden anketle toplanmı?tır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t- testi ve varyans analizinden; varyans analizi sonunda farklı grupları belirlemek için Tukey testinden yararlanılmı?tır. Ara?tırmada, öğrenci merkezli yakla?ım ve düzenleyici yakla?ım açısından erkek öğretmenler lehine anlamlı sonuçlar bulunmu?tur. Sınıf içinde öğretmenlerin sergiledikleri yönetim anlayı?ları ile kıdem deği?kenine göre anlamlı farklılıklar bulunmu?tur. Eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenlerle diğer alanlardan mezun öğretmenler arasında eğitim fakültesi öğretmenlerinin lehine anlamlı farklar bulunmu?tur. Sınıf yönetimi yakla?ımları ile öğrenci ba?arısı arasında önemli farklılıklar yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of the management strategies applied by the teachers on student success. The management strategies-applied by the teachers working in elementary schools are studied in three groups: teacher centered, organizer, student centered. These groups have been taken into evaluation according to sex, age, branch, level, graduation of education, existing class. The data of this study was gathered from two hundred ninety five teachers working in twenty elementary schools in Eski?ehir city centre by the way of questionnaire. In the analysises of datas, descriptive statistics, t-test, and analysis of varience have been used. In order to determine the different groups at the end of varience analysises, the Tukey?s test was applied. According to study results, some meaningful results were found in men?s favor in the point of student centered approach and organizing approach. It has been found that there are meaningful differences between the management understandings showed by the teachers in the classroom- and changeability of seniority. It has been found that there are meaningful differences between the teachers who were graduated from the education faculty and the teachers who were graduated from the other study areas. There aren?t important differences between classroom management and student success.