Türkiye'de yabancı sermayeye yönelik mali teşvikler(1980'den günümüze)
The financial incenties for foreign capital (from 1980's up to today)
  1. Tez No: 229070
  2. Yazar: BERNA ÇENBERCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dogrudan yabancı yatırımlar gelisen ülkelerde sanayiinin gelismesi ve büyüme için çok önemli bir etken oldugu gözlemlenmektedir. Cografi konumu, zengin dogal kaynakları, yüksek kaliteli ve verimli isgücü Türkiye'yi yatırımlar için cazip bir yer haline getirmektedir. Türkiye benzer ülkelerle karsılastırıldıgında her zaman çok düsük miktarda dogrudan yabancı yatırım çekebilmistir. Bunun sebepleri, kayıt dısı ekonomi, yolsuzluklar, siyasi istikrarsızlık v.b. diye sayılabilir. Bugünün dünyasında ileri teknoloji ve sermaye açıgı bulunan ülkeler için en önemli sey yabancı sermaye girisini arttırmak ve hızlandırmaktır. Bunu saglamanın yolu da yabancı yatırımlara en elverisli sartları saglayacak bir ekonomik emin olusturabilmektir. Türkiye'nin yabancı yatırımcı karsısındaki cazibesini koruması ve gelistirmesi ancak bu beklentileri karsılayan istikrarlı bir ekonomik yapıya sahip olmasıyla mümkün olacaktır. Bunun için, uzun dönemde siyasi ve ekonomik istikrar sürdürülmelidir. Kayıt dısı ekonomi, kayıt içine alınmalı çünkü, bu durum yabancı yatırımcıya karsı haksız rekabet yaratıyor. Kanunlar ve vergi sistemi daha istikrarlı ve uygulanır hale getirilmelidir. Halihazırdaki karmasık vergi sistemi basitlestirilmelidir. Dogrudan yabancı yatırımlar konusunda basarılı olmus ülkeler örnek alınarak ücretsiz arsa, baslangıç sürecinde vergi muafiyeti gibi tesvikler gelistirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investment has been increasingly seen as an important stimulus to the industrial growth and development for developing countries. Factors such as Turkey?s geographic location, rich natural resource base, highly skilled and productive labor force make it a very attractive destination for investment. Turkey has always attracted very low inflows of foreign direct investment relative to other comparable countries. Several reasons for this low performance can be listed as the unregistered economy, corruptions, political instability and so on. In The world of today the most important thing in countries where there is a lack of tecnology and capital is to increase and hasten the flow of foreign capital. To do this it is necessary to create the economic environment that would create the most suitable conditions for foreign investment. Turkey needs to meet these expectations supported by a stable economic structure if it wants to develop its attractiveness in the eyes of the foreign investor. For this, political and economic stability needs to be sustained in long term. The unregistered economy that needs to be struggled aganist as it creates unfair competition for foreign investors. The legal framework and tax system that need to be stabilized and enforced. The currently complicated tax system needs to be simplified. Develop and implement incentive mechanısms used by countries succesful in attracting foreign direct investment such as providing free land, tax holiday for a certain start-up period and so on.