Kısa vadeli yabancı sermaye hareketleri ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan krizlere etkisi
Short term movement of foreign capital and impacts through to the emerging countries
  1. Tez No: 229071
  2. Yazar: GÜROL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmenin süreçlerinden birisi olan finansal serbestleşme hareketlerini gelişmişülkelerden sonra büyüme potansiyeli olan gelişmekte olan ülkelerin de kabul etmesiyleküresel ekonomi değişik bir çehre kazanmıştır.Bu finansal hareketler beraberinde uluslararası yatırımcılar ve uluslararası şirketler gibikavramları yaygınlaştırıp günlük hayatta sürekli karşılaştığımız kavramlar olarak karşımızaçıkarmıştır. Gelişmiş ülkelerde ana merkezleri olan ya da o ülkelerin vatandaşları olanyatırımcılar, kendi ülkelerinde ki piyasalarda düşük risk dolayısıyla düşük getiri oranlarıyerine gelişmekte olan ülkelerin taşıdığı nispeten büyük ve farklı riskler sonucunda vaat ettiğidaha büyük oranda getiri potansiyelinden faydalanmak istemektedirler.Yeniden şekillenmekte olan dünya ekonomisinde, risk-getiri unsurlarının oranındakideğişime göre piyasalar arasında fon transferleri olmakta, bir ülkede oluşabilecek büyük çaplıbir risk o ülkeden yine büyük oranda fon çıkışına neden olmaktadır. Bu durum o ülkeninmakroekonomik değerlerini olumsuz etkileyebilmekte ve bu nedenle daha kalıcı yabancıyatırımlar tercih edilmektedir. Oluşabilecek kriz ya da kaos ortamı daha büyük olursa, bundantüm bir bölge ya da kıta ülkeleri etkilenebilmektedir.Bu tez çalışması hazırlanırken, daha net ve objektif bakılabilinmesi için yaşanmış olankrizlerle yabancı sermayenin arasındaki etkileşim incelenirken kriz oluşumundaki diğeretkenlere de yer verilmiştir. Öncelikli olarak yabancı sermaye akışının bu çaplı büyükoranlarda gelişimini sağlayan küresel ve ulusal boyutta ekonomik altyapının oluşumu hemgenel bazlı hem de kriz yaşayan ülkeler açısından irdelenmiş, bunun yanında bu akımlarınmakroekonomik değerlere olan etkisi, öncesi ve sonrası şeklinde tablo ve şekiller yardımıylada açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global economy has gained a new aspect as developing countries, which have thepotantial of growth, have accepted movemments of financial liberalization, which havealready been accepted by the developed countries.These financial movements not only have made concepts such as, international investorsand international corporations common, but also turned them into common concepts whichwe occasionally across in our daily lives. Instead of preffery low levels of gains which resultfrom low levels of risks in their own countries. İnvestors who are the citizenship of developedcountries or who have their headquarters in these developed countries are trying to takeadvantage of the high levels of gain potenltials by developing countries which are results ofrather major and different risks that developing countries brought glory.In the new world economy, as o the changes in the risk-gain ratios, there emerges fundtransfers between markets and a major risk that emrges in a country is causing öajor flees offunds out of that country in return. Such circumastances might affect that countrie?s macroeconomicvalues in a negative and therefore, foreign investments which are permanent areprefered. If the chaos and crisis situation, that has emerged is greater in impact, whole regionor the continent might get affected as result.In this thesis, in order to be more objective and clear, other factors that are affective inthe emergence of the crisis are also considered. while analysing the interaction between theforeign capital and the crises that have occured. First of all, the formation of economicinfrastructure in global and national aspects, which provides the improvement of foreigncapital flows in larger scales, is evaluated both in general vieews and from the views of thecountries which have experienced the crisis; after that, the affects of these flows to the macroeconomicvalues, are tried to be expalined by tables and charts and with respect to their beforeand after figures.