Tıp akademisyenlerinin elektronik veri tabanı ve elektronik dergi kullanımları: Hacettepe Üniversitesi örneği
The use of electronic databases and electronic journals by the medical faculty at Hacettepe University: A case study
  1. Tez No: 229080
  2. Yazar: SELAHATTİN CİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Internet ve Internet teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda sayıları hızla artan elektronik bilgi kaynakları, günümüzde, kullanıcıların bilgi gereksinimlerini karşılamak konusundaki seçenekleri arttırmıştır. Söz konusu gelişmeler, kullanıcıların bilgi arama davranışlarını etkilemekte, bilgiye hızlı erişim gereksinimi duyan tıp alanındaki kullanıcılarda bu etkinin sonuçları hızla ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıların bilgi arama davranışlarındaki değişiklikler kütüphanelerin koleksiyon geliştirme politikası ve hizmet planlaması yapabilmesi için bu konuda kaynak teşkil edecek kullanıcı araştırmalarının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Uluslararası literatürde bu konuda yapılan çok sayıda çalışmaya rastlanırken ülkemizde bu tür çalışmaların eksikliği duyulmaktadır.Tıp akademisyenlerinin elektronik veri tabanı ve elektronik dergi kullanımları üzerine yapılan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan akademisyenler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada tıp akademisyenlerinin elektronik veri tabanları ve elektronik dergi kullanımı konusundaki eğilimleri ve bu konulardaki tercihleri incelenmiştir. Bulgular, paralel dergilerde elektronik versiyonun tercih edildiğini; kullanıcıların bilgisayar kullanma düzeyi, sıklığı ve olanaklarının e-dergi ve e-veri tabanı kullanımında etken olduğunu; bu kaynakları kişisel olarak kullanmanın katılımcılar tarafından tercih edildiğini ve kullanımla ilgili konularda unvana göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.Eldeki bulgular ışığında gerek Hacettepe Üniversitesi Tıp Kütüphanesi'ne gerekse genelde kullanıcı araştırmalarına yönelik öneriler sunulmuştur.Anahtar SözcüklerTıp akademisyenleri, elektronik veri tabanları, elektronik dergiler, kullanıcı çalışması, tıp kütüphanesiiii
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of Internet and Internet technologies, electronic information sources have become widely available. Such developments have impact on information seeking behaviours of the users. Researchers in the field of medicine are affected and also benefit from this opportunity of having rapid access to electronic information sources. Changes on the information seeking behaviours of the users urge libraries to conduct user studies in order to develop their colections and services accordingly. As opposed to numerous user studies done in the western countries, it is hard to refer to few similar studies in Turkey.This study aims at analysing the use of electronic data bases and electronic journals by the medical faculty at the Hacettepe University Medical School. It is the purpose of the present study to depict the tendencies and preferences of the medical faculty who use electronic data base and electronic journals. The findings clearly revealed that the respondents prefer electronic versions of medical journals rather than printed issues. It is also found out that there is a relation between computer literacy and the use of electronic journals and/or electronic data bases; the respondents prefer using electronic resources personally and there are statistically significant differences with respect to the use of electronic resources and the academic rank.With special reference to the findings of the survey conducted, the present thesis also makes suggestions regarding the user studies and the Hacettepe University Medical School Library.KeywordsMedical faculty, electronic databases, electronic journals, user studies, medical library