Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nin e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyi
E-learning readiness of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine
  1. Tez No: 730217
  2. Yazar: FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin ve aynı fakültede görev yapmakta olan akademisyenlerin elektronik öğrenmeye (e-öğrenmeye) hazır bulunuşluk düzeylerini ve e-öğrenmeye yönelik tutumlarını incelemektir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olarak planlanan bu araştırmanın evrenini Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri oluşturdu. Çalışmada hem öğrencilere hem de akademisyenlere yönelik ayrı ayrı hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, e-öğrenmeye hazır bulunuşluk ölçeği ve e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeğinden oluşan anket formları kullanıldı. Anket formları 10 Nisan-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında gönüllü katılımcılara uygulandı. Çalışmada elde edilen bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the readiness levels of students studying at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine and academicians working in the same faculty towards e-learning and their attitudes towards e-learning. Materials and Methods: The universe of this research, which was planned as a descriptive and cross-sectional study, consisted of Konya Necmettin Erbakan University (NEU) Meram Medical Faculty medical educators and students. In the study, questionnaire forms consisting of sociodemographic information form, e-learning readiness scale and attitude scale towards e-learning, which were prepared separately for both students and academics, were used. Questionnaire forms were applied to volunteer participants between April 10 and July 30, 2021. The findings obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 program.