Performansa dayalı durum belirlemenin öğrencilerin matematik dersindeki özyeterlik algısına, tutumuna ve başarısına etkisi
The effect of state determining depending on performance on the students perception of self efficiency, attitude and achievement in mathematics
- Tez No: 229082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENER BÜYÜKÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın temel amacı, performansa dayalı durum belirlemenin (değerlendirmenin) ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki başarılarına, tutumlarına ve özyeterliklerine ilişkin etkilerini incelemektir. Araştırmada öntest-sontest denkleştirilmemiş deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, uygulama izni alınan bir özel ilköğretim okulunda 7.sınıf düzeyinde mevcut iki şubede gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda deneysel çalışma hazır gruplar üzerinde yapılmıştır. Ancak araştırmacı mevcut iki şubeden birini deney (n=24) diğerini kontrol (n=24) grubu olarak kura ile atamıştır. Deney grubundaki öğrencilerin 13ü kız, 11i erkektir. Kontrol grubundaki öğrencilerin ise 11i kız, 13ü erkektir. Deneysel süreçte her iki grupta da iki denek kaybı yaşanmıştır. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler, ?Matematik Başarı Testi?, ?Matematik Dersine ilişkin Tutum Ölçeği? ve ?Matematik Özyeterlik Ölçeği? ile toplanmıştır. Üç ölçek deney ve kontrol grubunda hem deney öncesi hem de deney sonrasında uygulanmıştır. Deneysel işlemin araştırmanın bağımlı değişkenleri üzerindeki etkisi tek faktörlü kovaryans analizi (ANCOVA) ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, değerlendirme sürecinde performansa dayalı durum belirleme yönteminin kullanıldığı deney grubundaki öğrenciler ile kâğıt-kalem testlerinin kullanıldığı kontrol grubundaki öğrencilerin, a) genel olarak akademik başarıları, b) matematik dersine yönelik tutumları, c) matematik dersine yönelik özyeterlik algıları arasında manidar bir fark bulunmamıştır. Deney grubundaki öğrencilerden toplanan nitel verilerin analizi ile elde edilen sonuçlar ise, performansa dayalı durum belirleme çalışmasına katılan öğrencilerin genelde uygulamadan memnun olduklarını, ancak derse ilişkin güçlü motivasyonlarının olmadığını, başarısızlık odağında kaygı yaşadıklarını ortaya koymuştur. Anahtar Sözcükler Matematik Başarısı, Tutum, Özyeterlik, Performans Dayanaklı Değerlendirme, Rubrik.
Özet (Çeviri)
The essential aim of the search is to examine the effects of state determining depending on performance on primary school seventh class students success in mathematics and effects on their self efficiency. In the research pre-testing and post-testing is not experimental is used. Search was carried out in already two seventh grades in a private primary school where permission of application was obtained. In that sense experimental research was carried out on prepared groups. But researcher determined one of the existing groups as the group of experiment (n=24) and the other as the group of control (n=24) with drawing of lots. In the group of experiment 13 of the students were girls, 11 of them were boys. However in the group of control 11 of the students were girls and 13 them were boys. In experimental process in both groups the loss of two tested students occurred. In the research the data needed was determined as ?Mathematics Achievement Test?, ?The scale of attitude regarding mathematics and the scale of mathematics self efficiency.? Three of the scales were carried out in both groups both before experiment and after experiment. The effect of experimental process on dependent variables of the research was tested with one factor ANCOVA. In the results of analysis a significant difference between the group of experiment, in which in assessment process the method of determining state depending on performance was used, and the group of control, in which pen-paper tests were used wasn?t reached about a) their general academic achievement, b) their attitudes towards mathematics, c) their perception of self efficiency towards mathematics. Analysis results of qualitative datum?s which gathered from students in the group of experiment reveal that generally students who participate in state determining study are pleased with application. But, because of participating the application first time their motivation towards mathematics is not strong, and they have relatively high anxiety related to mathematics for achievement from having lessons in a non-traditional education method. x Keywords Mathematics achievement, attitude, self efficiency, performance assesment, rubric.