Akademik ders programlarının yapılması probleminin matematiksel modeller ve algoritmalarla çözümü ve uygulaması
Solution of the academic course scheduling problem with mathematical modeling and algorithms and its application
- Tez No: 229083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İşletme, Mathematics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Akademik ders çizelgelemesi, tüm üniversitelerin her dönem başlangıcındakarşılaşmakta olduğu bir problemdir. Bu problem, NP-Tam sınıfında yeralmaktadır ve bu sebepten ötürü çözümü oldukça zordur. Her üniversitenin özelgereksinimleri bu problemi daha zor bir hale getirmekte ve bu probleminçözümü için genel bir model sunulmasını olanaksız kılmaktadır.Bu çalışma kapsamında pek çok üniversite için kullanılabilecek bir atamamodeli tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çok özele inmeyengerçek hayat verileri, oluşturulan kısıtlara yansıtılmıştır. Geliştirilen model,derslerin hocalara, sınıflara ve uygun zaman dilimlerine atamasını tek aşamadagerçekleştirebilmektedir. Modelleme aşamasında matematiksel programlamatekniklerinden biri olan 0?1 tamsayılı doğrusal programlama kullanılmıştır.Oluşturulan model, gerçek hayat problemini gerekli tüm kısıtlar ile birlikte temsiledebilmektedir. Bu çalışmada gerçek hayat problemleri için makul süreleriçerisinde, gereken tüm atamaları tek aşamada yapabilen ve el ile yapılmasıgereken işleri en aza indiren bir matematiksel model sunulmuştur. Çeşitlibüyüklüklerdeki veri setleri ile yapılan denemeler sonucunda oluşturulanmodelin etkinliği kanıtlanmıştır.Anahtar SözcüklerAkademik Ders Çizelgeleme, Zaman Tablosu Oluşturma, Atama Problemi, MatematikselProgramlama, Tamsayılı Programlama
Özet (Çeviri)
Academic course scheduling is a problem which is faced by all universities atthe beginning of each semester. This problem treated in NP-Complete classand because of that reason its solution is extremely hard. Each university?sspecific requirements make this problem even harder and also theserequirements make the development of a single model for general solution ofthis problem harder.In the scope of this study, development of an assignment model which can beused by many universities has been tried. With this purpose, moderatelyspecific real life data?s have been adapted to the constraints. Developed modelcan assign courses to teachers, to courses, and to classrooms at one step. Inthe modeling phase, 0?1 integer linear programming, which is special kind ofmathematical programming, has been used.Proposed model represents the real life problem with all required constraints. Inthis study, a mathematical model has been offered for the solution of the reallife assignment problems, which can make all the required assignments inacceptable times and at one step. Also this model minimizes the works whichhave to be done by hand. With the use of different sized data sets, developedmodel proved its efficiency.Key WordsAcademic Course Scheduling, Timetabling, Assignment Problem, Mathematical Programming,Integer Programming