Küçük ve orta ölçekli işletmelerde belge yönetimi
Records management in small and medium sized enterprises
  1. Tez No: 229091
  2. Yazar: HAYDAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Günümüzde bilgi ekonomi için en güçlü unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme gerçekleşmiş ve rekabet iyice dinamik bir yapıya bürünmüştür. Bu nedenle rekabet dünyasındaki işletmeler, bilgiyi daha etkin olarak kullanmak zorundadır. Bilgi son dönemde hem önemli bir yönetim unsuru olmuş hem de katma değer sağlama adına gerekli bir araç görülmeye başlamıştır.Bilginin etkin olarak kullanımı sağlamaya yönelik olarak işletmeler bilginin toplanmasına ve yayımına olanak sağlayan bilgi sistemlerini kullanmaya başlamışlardır. İşletmelerde belge yönetimi, bilgi sistemlerinin önemli bir parçası olarak gösterilebilir. Belge yönetim uygulamalarının etkin ve sistematik bir şekilde yürütülebilmesi için işletmelerin belgenin yaşam döngüsü yaklaşımını göz önünde bulundurması gerekmektedir.Araştırmada Ankara'da faaliyet gösteren ve 50-99 kişi arasında çalışan istihdam eden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler; işletme yaşı, faaliyet gösterdiği sektör, ve belge yönetim uygulamaları bakımından incelenmiştir. Araştırmanın amacı Ankara'da faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'deki belge yönetim uygulamalarının ne düzeyde yürütüldüğünün ortaya konulması olarak belirlenmiştir. Araştırmada yöntem olarak betimleme yönteminden yararlanılmıştır. Veri toplama amacıyla işletmelere 29 sorudan oluşan anket gönderilmiştir. Araştırmamızın hipotezi ?Ankara'da faaliyet gösteren KOBİ'ler, belge işlemlerini, belgenin yaşam döngüsü yaklaşımını göz önünde bulundurmadan yürütmektedir. Belge işlemlerinde belgenin yaşam döngüsünü göz önünde bulundurmayan bir yaklaşım izleyen KOBİ'ler yürütülen belgeişlemlerini tutarsız bir şekilde yapmaktadır. Belge işlemlerinde yapılan yanlış uygulamalar KOBİ'lerde verimliliğin düşmesine neden olmaktadır.? Şeklinde belirlenmiştir.Araştırma sonucunda ankara faaliyet gösteren işletmelerin belge yönetim uygulamalarında belgenin yaşam dögüsü yaklaşımını göz önünde bulundurmadıkları belirlenmiştir. Elde ettiğimiz sonucun belge yönetim uygulamalarını daha etkin ve sistematik bir şekilde yürütebilmelerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today information has become the most powerful thing for the economy. Globalization has become a reality and competiton is more dynamic. Therefore, companies that in a competitive world, need to use information more effectively. Therefore information critical for the management and growth of busines value. To use information effectively companies are increasingly using information systems that enable the collection and dissemination of data and information. Records management in companies, important part of information systems. To effective and sistematic practice of records management, companies must pay attention to life cycle of records.In this research, Small and Medium Enterprises (SME) that work in Ankara in which employ between 50 and 99 employees, have been investigated according to company age, sector and records management studies in their companies. The aim of research is to determine records management studies in SME?s that work in Ankara. Research method is based on survey method and data gathered by literature review and questionnaire. In order to collect data, a questionnaire which contains 29 questions was sent to the companies working Ankara. The hypothesis stated as "SME?s working in Ankara while execution of records management studies do not pay required attention. Therefore SME?s in Ankara doing inconsistent execution records management studies in their companies.As a result, it is clear that while records management studies in SME?s in Ankara do not pay attention to life cycle of records. To overcome for this situation some suggestions have been asserted.