Yerel ve evrenselin sınırında bir değer olarak işlevsel okuryazarlık: Cömert Köyü örneği
Functional literacy as a value at the border of local and universal: Sample of Cömert Village
  1. Tez No: 229100
  2. Yazar: SEFER YETKİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ALTUNTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Eğitim ve Öğretim, Anthropology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada sözlü kültüre ait iletişim süreçlerini sürdürdüğü, gelenekçi bir topluluk olduğu varsayılan Cömert Köyü'nde işlevsel okuryazarlığa atfedilen anlam araştırılmıştır. Simgesel antropolojinin perspektifinden ve simgesel antropolojinin yöntemleriyle, sözlü kültür/yazılı kültür kuramlarından da faydalanılarak gerçekleştirilen bu araştırma; Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olan Cömert Köyü'nde gerçekleştirilmiş, nitel veriler kullanılmıştır. Araştırma sonunda; bilginin bilenlerin bilmeyenlere sözlü olarak aktarıldığı, sözlü kültüre özgü geleneksel ö ğrenme yönteminin sürdürüldüğü; dini bilginin ve dini bilginin geleneksel aktarılma yöntemlerinin (ezbere dayalı) geçerli olduğu; okumanın yukarıdaki iki bilgi türü (aile büyüklerinden öğrenilen bilgiler ve dini bilgiler) ile kıyaslandığında ikincil olarak algılandığı, okuma (formel eğitim ) sürecinin daha çok pragmatik amaçlarla sürdürülen, hayata hazırlık (çocukluk ve gençlik) aşamasında gerçekleştirilen etkinlikler toplamı olarak algılandığı bulunmuştur. Cömert Köyü'nün anlamlar ve de ğerler sisteminin merkezinde yer alan saygınlık ve adam olma/yetişkinlik tanımı açısından okuryazarlık birincil bir nitelik değildir. Normlara uyumun ve normları sürdürmenin bireylerden beklenen temel davranış olduğu bu değerler sistemi içinde, daha çok kente ya da belli mesleklere ait bir uğraş olarak algılanan okuryazarlık (çeşitli nedenlerle) istenir olsa da bir olmazsa olmaz de ğildir. Yerel ve evrensel değerler arasında bir köprü, bir sınır, bir araç olan okuryazarlık; evrensel değerleri temsil eden devletin ve aydınların algıladığı biçimde algılanmamaktadır. Köylüler kente yerleşmiş olsa bile normlara, geleneksel iletişim süreçlerine etki eden değerler sistemine bağlı kaldıkça, kaynağını dini inançlardan, mitik düşünce yapısından alan sözlü kültüre ait bilinç yapısını sürdürecektir. Sonuç olarak ?okuryazarlığın kente ait bir uğraş olarak görüldüğü? çıkarımında kent ve köy arasındaki sınır ve ayrım coğrafi değil zihinseldir. Anahtar Sözcükler Simge, simgesel antropoloji, sözlü kültür, yazılı kültür, işlevsel okuryazarlık, yerel ve evrensel değerler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the meanings attributed to functional literacy in Cömert Village which is perceived as a traditional society and where oral communication processes continue are investigated. Based on orality/literacy theories, with the perspective and methods of symbolic anthropology, the field work is carried out in Cömert Köyü, Ankara Province. Qualitative data are used. It has been established that; traditional learning methods peculiar to oral culture where knowledge is transmitted to those who do not know from those who do is going on; transmittance of traditional religious knowledge (based on memorizing) is prevailing; functional literacy is perceived as secondary compared to two other knowledge types (knowledge transmittance by family elders and religious knowledge) formal education is perceived as relevant to pragmatic aims. In Cömert Village, literacy is not considered a primary quality in the access to prestige and being considered ?a man/adult?, qualities at the center of meaning and value systems. In such a value system where conformity to norms and their practice seen as ?right? behavior, literacy is perceived as pertaining city life or occupations, it is desired but not considered a sine qua non. The local perception of literacy as a bridge, a border, an instrument, between local and universal values different from that of state and intellectuals for whom it represents the universal values. Even if villagers have settled to cities, they would perpetuate the constructive of consciousness which originates from religious beliefs and mythic thought, as long as they continue their attachment to the traditional value system. Consequently, `literacy is seen as pertaining city life?; a statement which asserts that the distinction between city and village is not only geographical but also, and overwhelmingly mental. Key Words Symbol, symbolic anthropology, oral culture, literate culture, functional literacy, local and universal values.