Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin kültürlerarası etkileşim algıları ve sosyal uyum sürecine ilişkin görüşleri
Foreign university students' perceptions of intercultural interaction and their views on social adaptation process
- Tez No: 819995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 2022-2023 öğretim yılı Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin kültürlerarası etkileşim algıları ve sosyal uyum sürecine ilişkin görüşlerini belirlemektedir. Araştırmada, araştırma yöntemi olarak karma desen kullanılmıştır. Çalışmada kültürlerarası etkileşim algısını tespit etmek için Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca Türkiye'de üniversite eğitimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal uyum sürecine yönelik görüşlerini belirlemek için nitel araştırma yöntemlerinden durum tespiti yapılmıştır ve bu konuda öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de öğrenim görmekte olan uluslararası öğrenciler oluşturmuştur. Yabancı uyruklu öğrencilerin kültürlerarası etkileşim algıları tespit etmek için uluslararası 262 öğrenciden anket aracıyla verileri toplamıştır. Ayrıca Türkiye'deki üniversite yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal uyum sürecine yönelik görüşlerini belirlemek için 40 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Nicel araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kültürlenme Ölçeği”kullanmıştır. Analizler için paket programı kullanılmıştır. İncelemeler parametrik fark testleri olan t testi ve ANOVA ile yapılmıştır. Diğer ölçeklerle birlikte kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Nitel araştırmada veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Türkiye'de eğitim görmekte olan 18-40 yaş aralığındaki öğrenciler ile yapılan görüşme sonucunda 6 tema ortaya çıkmıştır. Araştırma sırasında elde edilen bulgular sonucunda kültür farklılığı ve dil engeller, uluslararası öğrencilerin ev sahibi üyelerle sosyal ilişkilerini ve akademik performanslarını etkilemektedir. Sosyal uyum sırasında katılımcılar yalnızlık, depresyon, ve dışlanma yaşamaktadır. Bu durumlarda, katılımcıların çoğu aile üyelerinden ve ortak bir dile sahip öğrencilerden destek almaktadır. Öte yandan uyum sürecinde öğrencilerin bakış açısının genişlemesi, kişilerarası iletişim gibi olumlu değişkenler gözlenmektedir. Nicel araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre yabancı uyruklu öğrenciler için yaş seviyesi arttıkça kültürlerarası etkileşim algılarının da arttığı saptanmıştır. Türkiye'de iki yıldan daha fazla zaman geçiren yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin kültürlerarası etkileşim algıları ortalaması 1-2 yıl zaman geçiren öğrencilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerinde ikamet ettikleri yerleşim birimi köyden şehre doğru değiştikçe kültürlerarası etkileşim algılarının da arttığı saptanmıştır. Son olarak Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin kültürlerarası etkileşim algıları puan ortalamasının geldikleri bölge açısından en yüksek olduğu bölge Afrika'dır. Asya kıtasından gelen yabancı uyruklu öğrencilerin ise kültürlerarası etkileşim algıları puan ortalamaları diğer bölgelere göre daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of thisresearch is todeterminetheperceptionsandopinions of foreign students studying in Turkiye in the 2022-2023 academic year regarding intercultural interaction and the social cohesion process. A mixed design was used as the research method in this research.In this study, a descriptive research model, one of the quantitative research methods, was used to determinethe perception of intercultural interactions. In addition, a case study, one of the qualitative research methods, is conducted to determine the views of foreign students studying at universities in Turkiye on the social cohesion process and students'opinions on this subject are taken. The study sample consisted of international students studying in Turkiye during the 2022-2023 academic year. To determinethe intercultural interaction perceptions of foreign students, data were collected from 262 international students by using a questionnaire. Additionally, 40 students were interviewed to determine their views on the social cohesion process of foreign students studying at universities in Turkiye“Personal Information Form”(2002) and“Acculturation Scale”(2011) are used as data collection tools in quantitative research. The package program was used for the analysis. Investigations were performed using parametric difference tests, t-tests, and ANOVA. The personal information form was used together with the other scales. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the qualitative research. As a result of the interviews with students aged between 18-40 who were studying in Turkiye, six themes emerged.As a result of the findings obtained during the research, cultural differences and language barriers affected the social relations with their host members,and the academic performance of international students. During social adaptation, the participants experienced loneliness, depression, andexclusion. In these cases, most participants received support from family members and students with a common language. On the other hand, positive variables, such as broadening students' perspectives and establishing communication between people, are observed in the adaptation process. According to the findings obtained from the quantitative research, it was determined that theperception of intercultural interaction increased as the age level increased for foreign students. It was determined that the average intercultural interaction perception of foreign university students who spent more than two years in Turkiye is higher than that of students who spent 1-2 years. It was determined that the perception of intercultural interaction for foreign students increased as the place of residence in their country changed from village to city. Finally, Africa had the highest average score for intercultural interaction perceptions of foreign university students studying in Turkiye in terms of the region they came from.On the other hand, it was determined that foreign students from the Asian continent had lower average scores for intercultural interaction perceptions compared to students from other regions.