İkinci dil olarak Türkçe öğrenen Türkmenistan uyruklu öğrencilere yönelik akademik Türkçe ihtiyaç analizi
Academic Turkish needs analysis for Turkmenistan students learning Turkish as a second language
  1. Tez No: 875035
  2. Yazar: ROZA AMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ASLAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyanın küreselleşmesi insanların yabancı dilleri öğrenmeye olan isteklerini artırmaktadır ve yabancı dil öğrenmek bir gereksinime dönüşmektedir. Yabancı/ikinci dil olarak Türkçe, öğretim ve öğrenimde önemli bir yere sahiptir. Alanyazına bakıldığında, Türkçe öğrenmeye olan isteğin her geçen gün artmakta olduğu görülmektedir. Yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğrenirken öğrenciler birçok problemler ile karşı karşıya gelmektedir. Öğrencilerin bir dili öğrenirken karşılaştıkları problemleri ve dil gereksinimlerini belirlemek için ihtiyaç analizi çalışmaları önemlidir. İhtiyaç analizi, öğrencilerin öğrenme eksiklikleri ve öğrenme motivasyonlarını anlamakta oldukça önemlidir. Bu çalışma Türkiye'de Türkçe öğrenen Türkmenistan uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenirken karşılaştıkları problemleri tespit etmeyi ve dil ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hedef kitlesini Türkiye'de eğitim görmekte olan Türkmenistan uyruklu lisans ve lisansüstü öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplama süreci 2023-2024 eğitim yılında eğitimine devam etmekte olan lisans ve lisansüstü öğrencilerle yürütülmüştür. Türkmenistan uyruklu öğrencilerin gereksinimlerini tespit etmeyi amaçlayan bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntem, çalışmaların güvenirlik ve geçerliliğini artırmak amacıyla uygulanmaktadır. Araştırmanın nicel yöntem kısmında gönüllülük esasına bağlı olarak 100 öğrenciye anket uygulanmıştır ve güvenirliği artırmak maksadıyla 15 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler İBM SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel yöntem ve içerik analizi teknikleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalisation of the world increases people's desire to learn foreign languages and learning a foreign language becomes a necessity. Turkish as a foreign/second language has a significant place in teaching and learning. Looking at the literature, it is seen that the desire to learn Turkish is advancing day by day. While learning Turkish as a foreign/second language, students face many problems. One of the studies needed to determine the problems that students face while learning a language is needs analysis. Needs analysis is very important in understanding students' learning deficiencies and learning motivations. This study aims to identify the problems encountered by Turkmenistan students' learning Turkish in Türkiye and to determine their language needs. The target group of the study comprises undergraduate and graduate students from Turkmenistan studying in Türkiye. The data collection stage was carried out with undergraduate and graduate students continuing their education in the 2023-2024 academic year. In this study, which aims to determine the needs of Turkmenistan national students, mixed method was used. Generally, mixed method is applied to ascend the reliability and validity of studies. In the quantitative part of the study, a questionnaire was applied to 100 students on a voluntary basis and semi-structured interviews were implemented with 15 students in order to increase reliability. The quantitative data acquired were analysed with the IBM SPSS 23 programme. Qualitative data were analysed with descriptive and content techniques