İlköğretim okullarında öğretmenin kullandığı yöntem, teknik ve etkinliklerin öğrencinin derse katılımına etkisi
The effect of methods and techniques used by the teachers on the students? participation to the lesson
  1. Tez No: 229116
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitim-öğretim sürecinde kullanılacak yöntem ve teknikler müfredattaki amaçlara ulaşmada çok önemlidir. Eğitim-öğretim programında üniteler ve konular işlenirken, başvurulacak yöntem ve teknikler, yapılacak etkinlikler, eğitim amaçlarının gerçekleştirilmesinde önemli rol oynar. Öğretmenler, eğitim-öğretim sürecinde öğrencileri belirlenen amaçlara uygun yöntem ve teknikleri uygulamalıdırlar.Bununla beraber, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin bu konuda yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadıkları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada öğretmenlerin kullandığı öğretim yöntem ve tekniklerinin ve yapılan etkinliklerin öğrencilerin derse katılımına etkisi araştırılmıştır.Araştırma konusu hakkında geniş çaplı bir literatür taraması yapılmış ve dikkat edilecek hususlar belirlenmiştir. Uzman kişilerin görüş, öneri ve yardımları alınarak bir anket düzenlenmiştir. Veriler anketin, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlere uygulanması sonucu elde edilmiştir. Elde edilen veriler ?SPSS? İstatistik Paket Programı'nın yardımıyla çözümlenmiş ve beklentilere ilişkin belli sonuçlara ulaşılmıştır.Bu anketin sonuçları konuya ait literatür ışığında yorumlandı. Öğretmenlerin bu alanlarda kendilerini geliştirebileceği ve öğrenciye uygun yöntem ve teknikler seçerek öğrencilerin derse katılımlarını sağlayabileceği belirlenmiştir. Öğretmenlerin, işlenen konuya uygun çok sayıda yöntem ve teknikler kullanıldığında, öğrencilerin derse aktif olarak katılacağı ve bunun öğrenci başarısını arttıracağı görüşünde oldukları bulunmuştur. Bu sonuç tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In attaining the goals set by curriculum, methods and techniques are of high significance. During the teaching and learning process the methods and techniques to be used and the activities to be employed play crucial role in realizing the objectives of educational program. Teachers must make use of methods and techniques that are suitable for the specified goals.Nevertheless, it has been observed that the teachers working in primary schools lack the necessary knowledge and the experience on this issue. In this research, the effect of methods and techniques used by the teachers on the students? participation to the lesson has been examined.Extant literature has been extensively scanned and relevant issues have been identified. Having made use of ideas and suggestions of the experts on this matter, questionnaire has been prepared. The data have been collected through application of this questionnaire on primary school teachers. The data have been analyzed with the help of SPSS statistics software package and then some findings have been obtained.These findings have been interpreted under the light of relevant literature. It has been pointed out that the teachers can improve themselves on these areas and it is also possible to choose and make use of appropriate methods and techniques to enhance student participation. It has also been shown that teachers support the idea that when a variety of methods and techniques are employed students actively participate in the lesson and that may increase student achievement. This result has been discussed and made some suggestions.J