Megep kapsamına alınan öğrenciler ile alınmayan öğrencilerin başarı düzeyleri ile başarısızlık nedenlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 229138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik okulların dokuzuncu sınıf öğrencilerinden MEGEP kapsamına alınan öğrenciler ile proje kapsamına alınmayan, aynı bölümdeki mesleki teknik eğitim öğrencilerinin, başarılarını etkileyen nedenler dikkate alındığında, başarı düzeyleri arasında, izledikleri programa göre anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır.Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin başarı durumlarını etkileyen nedenlerin belirlenmesi için“Başarısızlık Nedenleri Anketi”kullanılmıştır. Anket formları toplam 654 öğrenciye uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin başarı düzeylerinin karşılaştırılması için de, ortak derslere göre, yılsonu başarı notları değerlendirmeye alınmıştır. Anketlerden ve yılsonu başarı notlarından elde edilen veriler Mann Whitney U Testi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:? Araç Yapımı ve Tamiri alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, mesleki teknik eğitimin ders saatinin ve sayısının fazlalığından kaynaklı birkaç durumla ilgili anlamlı fark vardır. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları arasında anlamlı fark yoktur.? Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları bakımından, MEGEP öğrencileri MTE öğrencilerine göre daha başarılıdır.? Gaz ve Tesisat Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları arasında anlamlı fark yoktur.? Giyim Üretim Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları bakımından, MEGEP öğrencileri MTE öğrencilerine göre daha başarılıdır.? İnşaat Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları arasında anlamlı fark yoktur.? Kuyumculuk alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları bakımından, MEGEP öğrencileri MTE öğrencilerine göre daha başarılıdır.? Makine Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre anlamlı fark yoktur. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumlan bakımından, MEGEP öğrencileri MTE öğrencilerine göre daha başarılıdır.? Metal Teknolojisi alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, öğrenci gruplarına göre, rehberlik eksikliğinden ve MEGEP öğrencilerinin yetersizliklerinden kaynaklı olarak birkaç durumla ilgili anlamlı fark vardır. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumları arasında anlamlı fark yoktur.? Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında, uygulanan sistem dışında, öğrenci başarılarını etkileyen nedenler bakımından, MEGEP öğrencilerinin yetersizliklerinden kaynaklı olarak birkaç durumla ilgili anlamlı fark vardır. Bu alanda, öğrenci gruplarının aldıkları ortak dersler değerlendirildiğinde, yılsonu başarı durumlan arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine whether there is a significant 'fference in success level of the ninth class vocational technical education students, cording to fallowing educational program, who are include in SVET project and not elude in project.The survey-type was used in this study. The“Causes of Failure Analysis”wased to determine the causes which affect success case of the students. Theuestionnaires were administered to 654 students. Also, according to general lessons,e final grades of students were evaluated to compare success level of students. The~ta obtained from questionnaires and final grades of students was analyzed via Mann-'tney U test.The results of the study are as follows:? In Construction and Repair of Vehicle Department, except for applying educational system, there are some significant differences which affect the success of students, due to the intensity of hours and numbers of lessons in vocational and technical education. In the same department, as the general lessons are evaluated, there is no significant difference between the success level of student groups.? In Technology of Electric and Electronic Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, according to success level SVET students are more successful then VTE students.? In Technology of Gas and Installation Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, there is no significant difference between the success level of student groups.? In Technology of Clothing Production Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, according to success level SVET students are more successful then VTE students.? In Technology of Construction Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, there is no significant difference between the success level of student groups.? In Jewellery Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, according to success level SVET students are more successful then VTE students.? In Technology of Machine Department, except for applying educational system, there is no significant difference, which affect the success of students, between the student groups. In the same department, as the general lessons are evaluated, according to success level SVET students are more successful then VTE students.? In Technology of Metal Department, except for applying educational system, there are some significant differences which affect the success of students, due to the deficiency of guidance and incapacity of SVET students. In the same department, as the general lessons are evaluated, there is no significant difference between the success level of student groups.? In Services of Food and Beverage Department, except for applying educational system, there are some significant differences which affect the success of students, due to the incapacity of SVET students. In the same department, as the general lessons are evaluated, there is no significant difference between the success level of student groups.