Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde okutulan yapma bebek teknikleri ders programının incelenmesi
Study of making imitated doll techniques programme practiced at Gazi University Faculty of Vocational Education
- Tez No: 229142
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde okutulan Yapma Bebek Teknikleri ders programının, öğrencilerin görüşlerine göre incelenmesidir.Araştırmanın evrenini, Mesleki Eğitim Fakültesinde Yapma Bebek dersini almış olan 104 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşıldığı için örneklem alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında, öğrencilere anket formu uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri alınmıştır.Araştırmanın sonucunda, Yapma Bebek Teknikleri (YBT) dersinin öğrenciler tarafından ilgi görmediği, öğrencilerin ders programında bu ders için ayrılan süreyi hedefe ulaşmak için yeterli bulmadıkları, YBT dersleri için belirtilen hedefleri ve içeriği yetersiz gördükleri ve derslerde yer alan konuların beklentilerine kısmen cevap verdiği tespit edilmiştir.Atölyelerin büyüklük, teknik donanım, kullanılan araç-gereç sayısı açısından yeterli bulmadıkları tespit edilmiştir. Piyasada bulunan yapma bebeklerdeki gelişmelerin YBT derslerinde uygulanan ürünlere yansıtılmadığı, uygulanan öğretim yöntemlerinin yetersiz olduğu, öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmelerine imkân verilmediği ve yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin takip edilmediği saptanmıştır.Yapma Bebek Teknikleri derslerinde yapılan bebeklerin turizm sektörüne sunulan bebeklerle kısmen benzerlik gösterdiği, piyasada yapma bebek üretimi yapan kişilerin aldıkları eğitimin, bu fakülte öğrencilerinin almış olduğu eğitim ile karşılaştırıldığında ise yeterli olmadığı tespit edilmiştir.Yapma Bebek Teknikleri derslerinde yapılan bebekler ile piyasadaki bebeklerde kullanılan malzemelerin kısmen benzer nitelikte oldukları ve bu derste yapılan bebeklerin geleneksel özellikleri yansıttığı tespit edilmiştir.Yapma Bebek teknikleri derslerinde yapılan bebeklerin okul dışında da ilgi gördüğü, yapılan ürünlerin sergilendiği görülmüştür.Yapma Bebek Teknikleri derslerinde üretilen bebeklerin pazarlanmasına destek veren kurum ya da kuruluşların olmadığı ve bu kurum ve kuruluşların Yapma Bebek teknikleri derslerinin geliştirilmesinde rol almadığı yapılan değerlendirme sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of research is to observe the course about Imitated Doll Techniques which is applied at Gazi University Faculty of Vocational Educational Handcrafts Department Decorative Arts Branch of Study according to students? view.The population of research is created by 104 students who study at Gazi University Faculty of Vocational Education and take courses about making Imitated Doll Techniques. As the whole population has been reached, the sample was not taken.For the purpose of receiving students? opinion, survey technique was used. Attained information was analyzed with SPSS packaged program.It is determined that imitated doll techniques courses do not attract students? attention, students? determine the duration given for this course insufficient to achieve the goal, they see the goals and contents which are stated for Imitated Doll Techniques courses are inefficient and the topics of the course satisfy partially their expectations.It is observed that the workshop for Imitated Doll Techniques courses was inadequate in terms of size, technical facilities and the number of materials and tools used as well as adequate tools and equipment are not used and the material used for making product have difficulties in supplying.It is observed that the dolls which are made in Imitated Dolls Technique courses also draw attention outside academy and are exhibited.It is reached to a conclusion of evaluation that there are no foundations or institutions for marketing the dolls, which are made in Imitated Dolls Techniques courses and this foundations and institutions do not take part in improving Imitated Dolls Techniques courses.