Yöresel özelliklerin Şanlıurfa merkez okullarında okuyan (9-12 yaş) çocuk resimlerine yansıması
The reflections of local culture to the pictures of children in 9-12 age groups of Şanlıurfa primary schools
- Tez No: 229141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmada Şanlıurfa Merkez okullarında okuyan 9-12 yaş çocuk resimlerinde, yöresel özelliklerin yansımaları değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ilindeki benzer sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklere sahip, ilköğretim okullarında okuyan 4, 5, ve 6. sınıf öğrencileri kapsamaktadır. Örneklemi; merkezde bulunan ve random (şans) yöntemiyle belirlenmiş 4 ilköğretim okulundan 9-12 yaş grubu toplam 120 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilere 6 soruluk birer ön anket uygulanmış ve konular görsel sanatlar müfredatlarından seçilmiştir.Araştırmada elde edilen resimler, araştırmacının, uzmanların yardımları ile belirlediği kriterlere göre değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Ön anketlerle elde edilen bilgiler ise belirtke tablosu ile verilmiş ve sorulara verilen yanıtlar frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Resimler ise 3 alan uzmanı tarafından değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler araştırmacı tarafından şekil ve grafiklerle belirtilmiştir.Araştırma sonucunda;1.Yöresel özelliklerin, çocuk resimlerine anlatım çeşitliliği kazandırdığı ve bu resimlerin renk, şema, mekan ve anlatımsallığa değişik şekillerde yansıdığı gözlemlenmiştir.2.Şanlıurfa ilinin yöresel özellikleri bakımından oldukça zengin bir kaynak olduğu sonucuna varılmıştır.3.Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunun, çizgisel gelişim basamağının gerisinde yer aldığı belirlenmiş,bu duruma sınıf ortamlarının fazla kalabalık oluşu, atölyelerin yetersizliği ve öğretmenlerin yanlış yönlendirmelerinin etkileri olduğu görülmüştür.4.Araştırmaya katılan öğrencilerin yöresel özelliklere karşı iyi bir tutum içerisinde oldukları, bunun resimlerindeki anlatımsallığa ve uygulanan ön anketlere verilen cevaplara yansıdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs research the reflections of local culture to the pıctures of children in 9- 12 age group in Şanlıurfa schools have been evaluated.The environment of research contains students in primary schools at the age of 4, 5 and 6 who have common social economic backgrounds. The sample of research has been carried out with totally 120 students at the age of 9-12 centre schools of Şanlıurfa with the method of random. In research questionarries with 6 questions were given to students and topics were chosen rom fine arts curriculum.The pıctures in research have been evaluated and analyzed with researchers criterion based on specialists asistance. The ınformatıon taken with publıc surveyform is given as emblem table and answers given to the questions are shown as frequency and percentage. The pıctures have been considered by 3 associated specialists and results have been shown by diagrams.With the result of the research;1-It has been observed that local culture provides variety of expressions to the chıldren pıctures, colors, diagrams, places and expressions are reflected in different ways.2-It has been seen that the city of Şanlıurfa is a valuable resource in terms of locak culture.3-It has been determined that most of the students participate in research are not succesful in terms of striation improvement andı t has been seen that crowded classes, lack of workshops and mısleading teachers contribute this situation.4-It has been observed that students in survey have a good behaviour to local cultures. This is reflected in expressions, pictures and answers given to the questionarries.