Özel ilkokul öğretmenlerinin kurum kültürü ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkisinin tespiti (Ankara İli alan araştırması)
Primary elementary school teachers' relationship determination between culture of instituon and organizational commitment (Ankara Province field research)
  1. Tez No: 429426
  2. Yazar: CEYLAN OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı özel ilkokul öğretmenlerinin kurum kültürü ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkisinin tespitinin incelenmesidir. Kurumların sürekli olma ya da rekabet ortamında varlıklarını olabildiğince uzun vadeye yayabilmelerinde en belirleyici unsurlardan biri de her bireyin içinde yer almış olduğu kurumu başlı başına bir olgu olarak özümsemesi ve içinde bulundukları kurumun kimliğine, politikalarına ve vizyonuna bağlılık duyması olmuştur. Bu aşamada örgütsel bağlılığı; kurum kimliği, misyonu ve vizyonunun temel belirleyicisi olan örgüt kültürünün bir sonucu olarak algılamak yanlış olmayacaktır. Bu noktadan hareketle bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin daha önce birçok akademik çalışma tarafından ortaya koyulan varlığının saptanmasının dışında, yoğun istihdam kaynağı olan özel eğitim kurumlarına etkilerinin belirlenmesidir. Özellikle özel okullara yönelik yapılan bu araştırma, iş sirkülasyonu yüksek olan bu sektördeki algılamaları açıklamaya çalışılmıştır. Araştırmada; giriş, kavramsal çerçeve, yöntem, bulgular, yorum ile sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki 146 özel ilkokul, 2736 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu öğretmenler arasından basit tesadüfi örnekleme metoduyla seçilen 337 öğretmen oluşturmuştur. Örneklem grubunda yer alan öğretmenlerden kurumların gizlilik politikaları ve yapılacak anketlere izin vermemeleri sebebi ile yalnızca 326'sına ulaşılmıştır. Araştırmada özel ilkokul öğretmenlerinin kurum kültürü ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkisinin tespitini belirlemek için araştırmada elde edilen veriler elektronik ortama aktarılmış ve SPSS 22 istatistik paket programında analiz edilmiştir ve yorumlanmıştır. Bu araştırmada, güvenilirlik analizi yapılırken betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Ankara'da özel ilkokullarda çalışan öğretmenlerinin kurum kültürü ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişki olduğu ve bu iki değişken arasında doğru yönlü (pozitif) orta kuvvetli bir ilişki olduğu yargısına varılmıştır. Diğer bir ifadeyle kurum kültürü artıkça, örgütsel bağlılıkları artmaktadır. Öğretmenlerin kurum kültürü ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkisinin tespitinin yapıldığı bu araştırma ile özel ilkokul öğretmenlerinin daha verimli ve etkili bir çalışma ortamında çalışmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of research is to examine primary elementary school teachers' relationship determination between culture of institution and organizational commitment. Determinative factor of being continuous and pursuance their presence in an area of competition as much as possible for institutions is that every person feels like they belong the institution that they are in, as it is a phenomenon, and bound up with the identity, policies and vision of the institution. In this instance, organizational commitment; identity of the institution; mission and vision's main determination which is organization culture, it is not wrong to detect it as a result. Therefore, the aim of this research would be to determine the connection which is between organization culture and organization commitment that has been revealed by many academic studies, but also sets the effects for primary elementary institutions which are our the source of intense deploy. Especially, this research which is for primary schools, tries to explain detection in this sector that has a high work circulation. This research includes, introduction, conceptual framework, methods, results, comments and conclusion and suggestions. Universe of research constitutes 146 primary schools and 2736 teachers in 2014-2015 years of education. The group of sampling was created by 337 teachers who were selected randomly with the sampling method, from these teachers. 326 of those teachers were informed about it. The data obtained in the scope of survey was transferred in to electronic media and analysed and commented in the statistical packaged soft wear of SPSS 22 to determine the relation between the intuitional culture and the organizational loyalty of the private school teachers. The descriptive survey model is has been used in the reliability analysis. Following the searches, it is to be of the opinion that there is a meaningful relation between the intuitional culture and the organizational loyalty of the private school teachers and the other employees and an affirmative and medium level relation between these two factors. In other words, the more the institutional culture gets, so does the organizational loyalty. This search of the determination of the relation between the intuitional culture and the organizational loyalty of the private school teachers is going to make contributions to more productive and effective studies of the private school teachers.