Sanal dünyaların uzaktan eğitim danışmanlık hizmetlerinde kullanımı: Second life örneği
The use of virtual worlds in the distance education consulting services: Second life sample
  1. Tez No: 229181
  2. Yazar: GÖKHAN DENİZ DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgisayar oyunları tarihi gelişimi süresince eğitim amaçlı kullanım olanakları ön plana çıkmıştır. Bilgisayar oyunları ile yapılmış kuramsal çalışmalar bulunsa da bu ortamların eğitim amaçlı kullanıldığı örnek uygulamaların yer aldığı araştırmaların yeterli olmayışı bir sorun teşkil etmektedir.Bu sorun göz önüne alınarak Second Life sanal dünya ortamının uzaktan eğitim danışmanlık hizmetlerinde kullanımını içeren bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi Önlisans Programı 1. sınıf öğrenenlerinden 1397 İşletim Sistemleri dersini alan öğrenciler katılmıştır. Yaklaşık 6 ay süren uygulama süreci sonrasında öğrenenlere uygulanan anket doğrultusunda öğrenenlerin yaşadığı deneyimler ve sıkıntılar saptanmıştır.Bu çalışmanın sonucunda Second Life Danışmanlık Odası'nı oluşturma sürecinde öğretim tasarımcısının ve uygulama sürecinde öğrenenlerin yaşadığı deneyimler ve sıkıntılar göz önünde bulundurularak, benzer uygulamalar gerçekleştirmeyi düşünen öğretim tasarımcılarına, kurum yöneticilerine ve bu konu üzerinde araştırma yapmayı düşünen araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the historical development of computer games, their use for educational purposes has stood in the forefront. Although there have been theoretical studies on computer games, the inadequency of the studies containing sample applications used for educational purposes has been a problem.In view of this problem, a research including the use of Second Life virtual world environment in consulting services in distance education has been done. 1st year students taking the course Operating Systems from Anadolu University Information Management Department Assocaite Degree Program attended this study. At the end of the application lasting approxiamtely 6 months, within the scopes of the surveys given to the students the problems and experiences of the students were determined.At the end of this study, taking the experinces and problems of the learners in the application process and the instruction designer in the creation process into consideration, some proposals have been made for the insrtuction designers, managers of the institutons and researchers who may think of developing similar applications and doing a research on this subject.