Yerel kamuoyunun oluşumunda yerel basının önemi -Amasya örneği-
The importance of local press on the local public opinion poll constitution -Amasya sample-
  1. Tez No: 229182
  2. Yazar: BANU ÖZGÜR ARSLANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bilindiği gibi yerel gazeteler yörenin en önemli toplumsal iletişim kurumları sayılmaktadır. Milli mücadele yıllarından bu yana Anadolu basını toplumsal konularda duyarlılık göstermiş, toplumda umutsuzluğun karşısına mücadeleyi koyan bir tavrın varlığına ilişkin farkındalık yaratmış hedef ve amaçların ortaklaşmasında görev almıştır. Günümüzde de ait olunan yere ilişkin duyarlılık varlığını koruduğu sürece yerel basın da varlığını, gerekliliğini ve önemini koruyacaktır. Ortak çıkarlar, beklentiler, sorunlar söz konusu olduğunda yöresel ve yerel olan önem kazanmakta yöreyi oluşturan bireyler arasında iletişimin ve ortak bir bilincin oluşmasında yerel basına önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
As known, local newspapers are accepted as the most important social communication institutions in the region. Since the Turkish War of Independence, the Anatolian press has been sensitive of national subjects, created difference on the existence of struggle contraray to the hopelessness in society, appointed in the association of target and purposes. As it protects its sensitivity existance in relation with its possessive place nowadays, the local press will protect its existance,necessity and importance, too. When the common interests, expectations, problems are mentioned, local and regional being has gain importance, the local pres has important functions on the constitution of communication and common conscious between the individuals forming the region.