Sinemada gerçeküstücülük ve Man Ray filmleri
Surrealism in cinema and the movies of Man Ray
- Tez No: 229183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrası toplumların içinde bulunduğu kültürel ve akılsal buhrana bir isyan olarak ortaya çıkan dadaizm ve sonrasında oluşan gerçeküstücülük akımları modernitenin ve modernist sanat akımlarının bir sonucudur. 1896 yılında ortaya çıkan sinemanın keşfinden sonra bazı gerçeküstücü sanatçılar sinemanın emekleme döneminde kendilerini bu yolla ifade etmeye çalışmışlardır. Gerçeküstücülüğün kendisini sinema aracılığıyla ifade eden ilk modernist sanat akım olması akımın sinema tarihindeki önemini ortaya koyar. Amerikalı dadaist fotoğraf sanatçısı Man Ray ise gerçeküstücülüğün merkezi olan Paris'e gelerek burada çektiği dört filmle dada ruhuna bağlı gerçeküstücü anlayışını ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı Man Ray'in gerçeküstücülüğün en etkili olduğu dönemde yaptığı filmleri gerçeküstücü sinemanın özellikleri açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Stemming from the cultural and mental depression following World War I, dadaism and the following surrealism movements were results of modernity and modernist art movements. With the invention of the motion picture or cinema in 1896, various surrealist artists expressed themselves through the early stages of cinema. The fact that surrealism is the first modernist art movement to express itself through cinema underlines the importance of this movement in the history of film. The dadaist American photographer Man Ray travelled to the home of surrealism, Paris, and through the four films that he made in Paris, expressed his surrealist understanding through a dadaist spirit. This study aims to analyze the films of during the peak of the surrealist movement, through the characteristics of surrealist cinema.