İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sistemine ilişkin görüşleri- Eskişehir ili örneği
Opinions of primary and secondary school teachers working in the city center of Eskişehir about the system of progress of teachers on career steps
  1. Tez No: 229197
  2. Yazar: PERİZAT URFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda örgütlerde insan kadar insan kaynakları yönetimi de önem kazanmaya başlamıştır. İnsan kaynakları yönetimi, örgütlerde çalışan bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesiyle örgütün hedeflerine ulaştırılmasını sağlamaktadır. İnsan kaynakları yönetiminin kapsamına, is görenin örgüte alınmasından ayrılmasına kadar geçen süre içinde onun için yapılacak her türlü ödeme, yetiştirme, yükseltme, yer değiştirme, özendirme, disiplin, değerlendirme gibi hizmetler girer.Eğitim iş görenlerinin kendilerini geliştirmeleri diğer mesleklere nazaran daha büyük önem taşımaktadır. Artan bilgi ve teknoloji karsısında özellikle öğretmenlerin kendilerini yetiştirmeleri bir zorunluluktur. Böyle bir gereksinim sonucu kariyer basamaklarında yükselme sistemi eğitim örgütlerinde uygulamaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı; Eskişehir il merkezinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim kurumu öğretmenlerinin Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme sisteminde değerlendirme ölçütlerine ve uygulama sonuçlarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın sonuçları şöyledir: Öğretmenler kıdem, etkinlikler ve hizmet içi eğitim bölümlerine olumlu yaklaşırken, sınav ve sicil ölçütlerine olumsuz yaklaşmakta ve uygulama sonuçlarını da beğenmemektedir. Öğretmenlerin kişisel özelliklerine göre yapılan değerlendirmede ise; bayan öğretmenler kıdem ölçütüne, erkek öğretmenler uygulama sonuçlarına olumlu yaklaşmışlardır. Kıdemi 16 yıldan fazla olan öğretmenler kıdemi 1-5 yıl arası öğretmenlere göre kıdem ölçütüne daha olumlu yaklaşmışlardır. Ortaöğretim kurumu öğretmenleri eğitim ve sınav ölçütüne olumlu yaklaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Human resources management has been getting more importance in organizations as well as human factor itself. Human resources management helps the organizations to reach their goals by meeting the needs of individuals. Human resources management includes all the services such as all kinds of payments,trainings, development, promotion, appointment, motivation, dicipline,and evaluation from the employment time to the end.The development of education workers is considered to be more important than other professions. Beacuse of the increase in the knowledge and technology, teachers faced with the necessity of developing themselves. As a result of such a necessity The System of Progress on Career Steps of Teachers has been put into implementation. The aim of this reserach is to determine the opinions of primary and secondary school teachers about the evaluation criteria of Career Step and the results of the system.As a result of the evaluation of the teachers personal characteristics;women teachers have positive attitudes towards the criteria of seniority, while men teachers have positive towards application results. Teachers with 16 and more years seniority have more positive attitude towards seniority criteria than teachers with 1-5 years working time. Secondary school teachers have shown more positive attitude towards education and exam criteria. Expert teachers have shown more positive attitude towards exam and application results and finally teachers with post graduate certificate have shown more positive attitude towards seniority, education and activities criterias.