Bilgi çağında dijitalleşme ve yeni teknolojiye uyum:Türkiye dijital televizyon yayıncılığı örneği
Digitalization in information age and adoption to the new technology: The case of digital television broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 229198
  2. Yazar: BURÇİN İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Türkiye'de dijital televizyon yayıncılığına uyumlaşanların profilini tanımlayarak, dijital televizyon yayıncılığına olan uyumlaşmanın boyutlarını anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda; Anadolu üniversitesi çalışanlarından seçilen örneklem dahilinde dijital televizyon yayıncılığına uyumlaşanların demografik yapıları, yenilikçilik tutumları, uyumlaşma nedenleri ve hizmetlerden tatmin düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca dijital televizyon yayıncılığına uyumlaşan kullanıcılar ile uyumlaşmayanların demografik değişkenleri, medya kullanım sıklıkları, yeni teknoloji sahiplikleri arasında fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma modeli olarak genel tarama modelinden ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Bu model çerçevesinde seçilen çalışma kümesinde yer alan uyumlaşanların profillerinin tanımlanmasının ardından uyumlaşanlar ile uyumlaşmayanlar arasındaki farklılıklar incelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda uyumlaşanlar ile uyumlaşmayanların; gelir, hanede yaşayan kişi sayısı, hanede yaşayan çocuk sayısı, eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunurken, yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uyumlaşanlar ile uyumlaşmayanların internet kullanımı, gazete, dergi okuma sıklığı arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Bunun yanı sıra televizyon izleme süreleri, sinemaya gitme sıklığı arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Uyumlaşanlar ile uyumlaşmayanların yeni teknoloji sahiplik düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Çalışmada, uyumlaşanların sağlanan hizmetlere yönelik tatmin düzeylerine ilişkin 3 faktör bulunmuştur. Bunlar; kanal sayısı ve program rehberi, müşteri hizmetleri ve teknik servis, teknik ve etkileşim olanaklarıdır. Uyumlaşma nedeni olarak da 5 faktör bulunmuştur. Bunlar: etkileşim olanağı, yakın çevre ve öz benlik, kanal çokluğu, yabancı dil seçeneği ve teknoloji takibidir. Ayrıca çocuklara yönelik kanalların bulunması ise spesifik faktör olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand dimensions of the adaptation to digital TV broadcasting with identifying digital TV broadcasting adopters? profile in Turkey. According to this aim, it was tried to find out the demographic characteristics of digital TV broadcasting adopters, innovativeness attitudes, adaptation reasons and services gratification level with a sample of Anadolu University workers. In addition, it was tried to find out demographic variables, media usage frequency and new technology ownership differences between adopters of digital TV broadcasting and non-adopters.It was chose survey research method as research method. According to this model it was determined the characteristics of adopters in sample. According to the result of this determination, it was investigated differences between adopters and non-adopters.The result of analysis shows that, while it was found significant differences between adopters? and non-adopters? income, household number, child number and education; was not found significant differences between adopters? and non-adopters? age and sex. There is no significant differences between adopters? and non-adopters? internet usage, reading frequency of newspaper and magazine. Besides, it was not found significant differences between adopters? and non-adopters? viewing time of TV and frequency of to go cinema. It was found significant differences adopters? and non-adopters? new technology ownership.In this study, it was found out three factors for services gratification level of the adopters. These are the number of channel, program guide, costumer services- technical support, and the chance of technical and interaction. Also, it was found out five factors the reason of adaptation. These are the chance of interaction, circle of acquaintances-self ego, the multiplicity of the channel, the option of the language and willingness of following new technologies. In addition, availability of channels for children was found as a specific factor.