Üniversite öğrencilerinin popüler kültür etkinlikleri ve boş zaman alışkanlıkları
The populer culture activities and leisure time habits of the university students
  1. Tez No: 229207
  2. Yazar: SERENAY AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitesi öğrencilerinin boş zaman alışkanlıkları ve popüler kültür etkinlikleri arasındaki ilişkiyi anlamak ve analiz etmektir. Bu doğrultuda Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencilerini temsilen seçilen örneklem üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Öğrencilerin ve ailelerinin sosyo-ekonomik özellikleri, ebeveynlerinin eğitimi ve meslekleri ile boş zaman alışkanlıkları, popüler kültür alışkanlıkları ve popüler kültüre karşı tutumları arasındaki ilişki çözümlenmeye çalışılmıştır.Özellikle popüler kültür etkinliklerini olumsuz olarak değerlendiren birçok öğrencinin, popüler kültürden etkilendikleri ve günlük yaşamları içinde bir şekilde bu etkinliklerin içinde yer aldıkları bu çalışma çerçevesinde yapılan araştırmanın analizlerinde ortaya çıkan önemli bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to figure out and analyze the relation between the leisure time habits and the popular culture activities of the university students. Accordingly, the research was done on a chosen sample group representing Anadolu University. The study aimed analyzing the relationship between social and economic conditions of the students and families, the occupations and educational levels and leisure time habits of the families, their popular culture habits and attitude towards the popular culture.One of the important results of the survey is that many students who consider the effects of the popular culture unfavorable have, in fact, been influenced by the popular culture and are involved in such activities one way or another in their daily lives.