Üniversite öğrencilerinin rekreatif etkinliklere katılımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of the recreation activities factors that impact the university students participation
- Tez No: 448758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TURGAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlığın yaratılışıyla birlikte çalışma kavramı hayatın devamı, idamesi için zorunlu bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. İnsan ömründeki bir“günlük”süreç incelendiğinde sürecin bir kısmı çalışma, bir kısmı yeme içme, uyku gibi fizyolojik ihtiyaçların karşılanması, bir kısmı da artık zaman anlamındaki boş zamandan oluşur. Üniversite öğrencilerinin; üniversite yaşamı içinde önemli bir kültürel birikim sağladığı ve bu birikimin de boş zaman alışkanlıklarını yansıttığı varsayılabilir. Bu doğrultuda, üniversite öğrencilerinin popüler kültür etkinliklerinden benzer şekilde faydalandıkları öne sürülebilir. Farklı bir ifadeyle, öğrencilerin boş zaman alışkanlıkları arasında çok büyük farklılıkların olmadığı ifade edilebilir. Bu çalışmanın en önemli varsayımı ise; üniversite öğrencilerinin popüler kültürü en çok tüketen kitle içinde yer almalarına karşın popüler kültürü olumsuz anlamda nitelendirerek kendilerini popüler kültürü tüketen kitleden farklı bir şekilde konumlandırmaya çalışmalarıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde zaman ve boş zaman kavramlarının genel ve özel anlamları üzerinde durularak boş zamanın temel fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümde; tezin temel ilgi alanını/hedef kitlesini oluşturan gençlik ve üniversite gençliği kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Cumhuriyet Üniversitesi Zara Ahmet Çuhadaroğlu MYO öğrencilerinin boş zaman alışkanlıkları hakkında uygulanan anket neticesinde; üniversitenin sahip olduğu rekreasyon alanlarının yetersiz olduğu düşüncesi, katılımcıların yarısından fazlasının hiçbir rekreatif etkinliğe katılmadığını ifade etmesi düşündürücü bir sonuç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of working together with the creation of humanity still lives, it has emerged as a mandatory event for maintenance. Human life is a“daily”part of a process operation of the process is analyzed, eat some drinking, to meet the physiological needs such as sleep, in the sense of a part consists of leisure time anymore. University students; it provides an important cultural heritage in university life, and this accumulation may be assumed to reflect the leisure habits. In this context, it could be argued that university students benefit from popular culture events in a similar way. Different words, students can be expressed is not very big differences between the leisure habits. The most important assumption of this study; college students are working to position the most consuming mass popular culture to take part in popular culture despite its negative connotation, describing themselves in a different way from the mass consumption of popular culture. This study consists of three parts. In the first part of the thesis with an emphasis on general and specific sense of time and leisure time leisure concept of the basic functions it is examined. In the second part; the main interest of the thesis / touch upon the audience the concept of forming youth and university students. In the third and last part as a result of the survey of the Cumhuriyet University Zara Ahmet Çuhadaroğlu Vocational High School students' leisure habits, participiants think that university have no ideal recreational areas and more than half of the participiants replied as never join recreational activities before at the university.