Tek kişili ortaklık
Single member company
  1. Tez No: 229209
  2. Yazar: HEDİYE SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TÜLİN YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ticari yaşamın dinamizmi ve ekonomik yaşamdaki gelişmeler karşısında tek başlarına ticaret yapan tacirlerin şahsi mal varlıklarını ticari mal varlıklarından ayırarak kendilerini ekonomik ve ticari yaşamın risklerine karşı güven altına alma düşüncesi ortaya çıkmıştır.Küçük ve orta ölçekli işletmelerde sorumluluğu sınırlandırma amacı, sorumluluğu sınırlandırılmış ticari işletme ve tek kişili ortaklık oluşturularak gerçekleştirilmektedir. Tacir, sorumluluğu sınırlandırılmış ticari işletmede, işletmenin borçlarından koymuş olduğu sermaye ile sorumlu olmakta ve ticari faaliyetinden dolayı tacirin şahsi mal varlığına başvurulması engellenmektedir.Genel olarak ortaklıkların amacı, birden fazla kişinin sermayesini ve ekonomik gücünü birleştirmektir. Ancak, günümüzde ortaklıkların tek ortaklı olmasına olanak tanınarak, bu ortağın tüzel kişiliğin getirdiği avantajlardan yararlanması sağlanmaktadır. Tek kişili ortaklık, ortak sayısının bire düşmesi yoluyla veya kuruluşta ortaklığın tek ortakla kurulması ile oluşmaktadır. Uygulamada bu ortaklık, anonim ve limited ortaklık şeklinde oluşturulmakta olup, bu ortaklıklara uygulanan hukuk kurallarına tabi olmaktadır. Günümüzde yararları nedeniyle tek kişili ortaklık modeli giderek yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The idea of protecting themselves against the risks of economical and commercial life by setting their private properties apart from their commercial properties has emerged after the developments in economic life and the dynamism of commercial life.Limiting the responsibility in small and medium sized enterprises is actualized by forming ?limited liability of the individual entrepreneur? and by ?single member company?. The merchant is responsible for the debts of the company, up to the amount of his capital in the limited liability of the individual entrepreneur. By doing so, for the commercial activities of merchant, it is prevented to apply to the merchant?s private capital.In general, the purpose of the partnerships is to put together the economic and capital power of members. Currently, it is enabled that partnerships can consist of one member. That gives the advantages of corporate body to partner. The single member company is formed by reducing the number of partners to one partner or establishing the partnership with one partner in the foundation of partnership. In practice, this partnership is formed as ?single member public company? or ?single member private company? and is liable for the rules of these partnerships. Currently, the single member company is gradually becoming widespread because of its advantages.