Tek ortaklı limited şirket
Single-member private limited liability company
  1. Tez No: 314809
  2. Yazar: TUĞÇE NİMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YONGALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu birçok alanda yenilikleri beraberinde getirmektedir. Bu önemli yeniliklerden birisi de ?tek ortaklı limited şirket? kurumudur. Ancak tek ortaklı limited şirkete ilişkin getirilen yeni hükümler uygulama bakımından yeterli açıklayıcı nitelikten yoksun durumdadırlar.Tezimizin konusunu Türk Ticaret Kanunu gereğince tek ortaklı limited şirket oluşturmaktadır. Konu üç bölümde incelenmektedir. Tezin ilk bölümünde genel olarak şirket, limited şirket ve tek ortaklı şirket kavramları ele alınmaktadır. Tezin ikinci bölümünde tek ortaklı limited şirketin kuruluşu incelenmektedir. Tezin son bölümünde ise Türk Ticaret Kanunu gereğince tek ortaklı limited şirketin yapısı ile tek ortağın ve müdürün/müdürlerin sorumluluğu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code numbered 6102 introduces new regulations. One of the significant new regulations is the institution of single-member private limited liability company. However, for the praxis, new provisions regulating the single-member private limited liability company are not sufficient.The subject of our thesis is the single-member private limited liability company according to Turkish Commercial Code. The thesis consists of three parts. In the first part, the terms company, private limited liability company and single-member company are discussed in general. In the second part, formation of the single-member private limited liability company is examined. In the last part of the thesis, the organization of the single-member private limited liability company and the liability of the single member and the director/s are examined.