Uluslararası sermaye hareketlerinin gelişmekte olan menkul kıymet borsalarına etkileri ve İMKB'deki etkisinin incelenmesi
The Effects of international capital flows on the emerging markets and Istanbul Stock Exchanges
  1. Tez No: 120678
  2. Yazar: HASAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Menkul kıymet piyasaları gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmada, kişi başına milli gelir, piyasa kapitilizasyonu, işlem hacmi, piyasa dönüş oranı, piyasaya kote olmuş firma sayısı, piyasa yoğunluğu ve yabancı yatırımcılara açıklık kriteri gibi kriterler kullanılmaktadır. Gelişmekte olan menkul kıymet piyasaları düşük kapitilizasyona ve yüksek volatiliteye sahiptir. Bunun yanında gelişmekte olan piyasalar dünya endeksiyle düşük korelasyona sahip olup gelişmiş piyasalarla segmente bir özellik taşımaktadır. Ayrıca gelişmekte olan piyasalarda risk gelişmiş piyasalara nazaran yüksektir. Gelişmekte olan bir piyasa olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Şubat 2001 'de 47 milyar dolarlık piyasa kapitilizasyonu ile dünya toplamı içinde %0.15'lik bir paya sahiptir. İMKB'de işlem hacmi yüksek olması sebebiyle piyasa dönüş oranı yüksektir. Bu da İMKB yatırımcısının kısa vadeli kazançları dikkate alarak yatırım yaptığını göstermektedir. Piyasaların birbiriyle etkileşiminde büyük rol oynayan uluslararası sermaye hareketleri 1990'lardan sonra gelişmekte olan piyasalarda etkisini artırmıştır. Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararları sonrasında oluşturulan düzenlemelerle uluslararası sermaye hareketlerinin hacmi artmıştır. 1989 yılında kambiyo rejimindeki liberalleşme sonucunda yabancıların menkul kıymetleri alıp satmaları ve elde edilen gelirleri transfer edebilmeleri serbest169 hale getirilmiştir. Bu serbestiye rağmen yabancı yatırımcılar hisse senedi yatırımlarına fazla ilgi göstermemektedirler. Küreselleşme ile birlikte dünya piyasaları birbiriyle daha fazla etkileşim içine girmiştir. Herhangi bir piyasada meydana gelen ekonomik kriz diğer piyasaları da etkilemektedir. Vektör otoregresyon analizi sonucu 10 gelişmekte olan piyasa arasında Brezilya borsası diğer borsaları en fazla etkileyen borsa olmuştur. Bunun yanında Brezilya borsası diğer borsalardan en az etkilenen borsadır. İMKB ise ne diğer gelişmekte olan borsaları fazla etkilemekte, ne de diğer gelişmekte olan borsalardan etkilenmektedir. Bu haliyle İMKB diğer borsalardan büyük oranda bağımsız hareket etmektedir.
Özet (Çeviri)
170 SUMMARY Stock exchange markets are classified as developed and emerging markets. The subjects discussed in this classification are individual national income, market capitilization, value of share trading, market turnover velocity, number of companies with equity shares, market concentration and being open to foreign investors. Emerging markets have low capitilization and high volatility. Besides of that, in comparision with world stock exchange index it has low correlation and acts independently from developed markets. In addition emerging markets are more risky than developed markets. As a emerging market Istanbul Stock Exchange (ISE) has the share of 0,15% of whole world total stock exchange (by 47 billions US$ in february 2001). Because of high value of share trading in ISE, market turnover velocity is also increasing. This indicates ISE investor is considering short term income. After 1990's, international capital movements effected emerging markets. The volume of international capital movements in Turkey has been increased after 1980. Although the foreign exchange in Turkey has been liberalized since 1989 but still there is not enough interest in equity investment by foreign investors. Through globalization world markets became more close to each other.Any economic crises effects other markets as well. As a result of vector TCI-171 autoregression (VAR) analises among emerging markets, Brazil Stock Exchange Market is the most effective stock exchange market but less effected by others. However, ISE, is moving (acting) independently, neither effecting nor being effected by other stock exchange markets.