Yöneticilerin kullandığı etki taktikleri ve kurum kültürü: Uygulama ve yönetimsel etkileme için model önerisi
Influence tactics used by managers and corporate culture: Application and a model suggestion for the managerial influnce
  1. Tez No: 229232
  2. Yazar: NEVZAT BİLGE İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın genel amacı yukarıdan aşağı doğru iletişimde, kurum kültürü ile yöneticilerin kullandığı etki taktikleri arasındaki ilişkiyi bulmak ve etki taktiklerinin kullanım sıklığını belirlemektedir. Bu amaç doğrultusunda; Fortis çalışanları ve yöneticilerinden oluşan örneklem dahilinde etki taktiklerinin kullanım sıklığı, kurum kültürü, yönetici kişiliği ve çalışanların demografik değişkenleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma modeli olarak genel tarama modelinden ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Bu model çerçevesinde seçilen çalışma kümesindeki kurum kültürüne, yöneticilerin kişiliklerine ve etki taktiklerinin kullanım sıklığına ilişkin var olan durum saptamıştır. Bu saptamaların sonucunda etki taktikleri, farklı kurum kültürleri ve yönetici kişiliğinin birbirleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Etki taktiklerini kullanım sıklığının ölçümü için Yukl tarafından geliştirilen etkileme davranışı soru formu kullanılmıştır. Kurum kültürünün ölçümü için Quinn tarafından geliştirilen rekabetçi değerler modeli temel alınmıştır. Kişilik ölçümünde ise kişiliğin beş faktör modeli kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda yönetici kişiliği ile yöneticilerin kullandığı etki taktikleri arasında sınırlı ilişkiler bulunmuştur. Kurum kültürü ile etki taktiklerini kullanım sıklığı arasında belirgin ilişkiler bulunmaktadır. Çalışanların demografik değişkenleri ile etki taktiklerinin kullanım sıklığı incelendiğinde ise çalışanın iş tecrübesi önemli bir değişken olarak öne çıkmaktadır.Bu çalışmada, kurum kültürünün etki taktiklerinin seçimine etkisi yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Test sonuçlarına göre kurum kültürünün etki taktilerinin seçimine orta düzeyde bir etkisinin olduğu bulunmuştur.Ayrıca bu çalışmanın sonuçları ve literatürdeki çalışmaların bulgularından hareketle yönetimsel etkileme için bir model önerisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to find out relationship between corporate culture and influence tactics used by manager and the frequency of influence tactics usage in downward communication process. According to this aim, it was tried to find out frequency of influence tactics usage, corporate culture, manager personality and demographic variables of subordinates with a sample of Fortis? managers and subordinates.It was choose survey research method as research method. According to this model it was determined the current situations of the corporate culture, managers personality and the frequency of influence tactics in Fortis. According to the result of this determination, it was investigated relationship among different corporate culture, influence tactics and manager personality.For the measurement of the frequency of influence tactics usage, it was used influence behavior questionnaire developed by Yukl. For the measurement of the corporate culture, it was used competing values model developed by Quinn. For the measurement of the personality, it was used big five model.The results of analysis, it was found limited relationship between manager personality and influence tactics usage. It was found salient relationship between corporate culture and influence tactics. When it was investigated the relationships between demographic variables of subordinates and influence tactics, job experience comes into prominence as an important variable.In this study, the effect of corporate culture on choice of influence tactics was tested with structural equity modeling. According to the test results test, it was found that corporate culture has a medium effect on choice of the influence tactics.In addition, according to the result of this study and other results by reported before in this area, it was suggested a model for the managerial influence.