Basel uzlaşısı çerçevesinde KOBİ'lerde kredi derecelendirme notu uygulaması
Application of rating score for SMES in the framework of Basel consensus
  1. Tez No: 229278
  2. Yazar: NECMİYE SERAP YOLAŞ VURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları ve bankacılık sektörünü denetleme yetkisine sahip yetkililerin de katılımı ile oluşturulan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bünyesindeki Basel Bankacılık Denetleme Komitesinin, bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı düzenlemeleri bankalarla finansal ilişkileri bulunan işletmeler içinde çeşitli sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçlardan bir tanesi de bankalardan kredi alacak işletmelerin derecelendirme notu uygulamasına tabii olmalarıdır.Çalışmada Basel II sürecinde Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki firmalar için logistik regresyon modeli kullanılarak bir mali başarısızlık tahmini yapan bir model geliştirilmiş, bu modele dayalı bir derecelendirme skalası oluşturularak iki firma üzerinde uygulama gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basel Committee on Banking Supervision, a part of Bank for International Settlements (BIS) which consists of Central Banks of developed countries and banking sector supervision authorities, has affected enterprises in various ways through its regulations regarding banking sector. One of the consequences of its regulations is mandatory rating application for enterprises that demand bank credits.In this study, a logistic regression model is to develop estimaterisk of financial failure for Turkish firms decribed as SMEs by Basel II. As an application example the model is used to estimate the succsess probabilities of two firm?s, one of which is quated in Istanbul Stock Exchange Market and the other registered in the is dataset of Small and Medium Industry Development Organization.