Doğum şeklinin atrial natriüretik peptid, kreatin fosfokinaz ve MB izoenzimi, plazma renin aktivitesi, aldosteron, kortizol, prolaktin, kan gazları ve pH üzerine etkileri
- Tez No: 22930
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
37 ÖZET Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD'na 7.1991-7.1992 tarihleri arasında müracaat eden hastalardan miadında ve komplikasyonsuz gebelik geçiren 25 hasta çalışmaya alındı. Bunlardan 10 tanesi VD yaparken, 15 tanesi eiektif sezaryene alındı. Bu hastalarda doğum şeklinin ANP, CK-total ve CK-MB izoenzimi, PRA, ALD, PRL, KORT ve kan gazları ve pH üzerine etkileri araştırıldı. Bunun için umbilikal korddan ve 3. ve 5. günde yenidoğanın femoral veninden kan alındı. C/S'lu grupta umbilikal kord kanında ANP, CK-Total, CK-MB izoenzimleri yüksek bulunurken, VD grubunda ALD, PRA, PRL ve KORT daha yüksekti. Ancak arada anlamlı bir fark yoktu(p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty-five patients who applied to Atatürk University, School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 7.1991 and 7.1992 with uncomplicated and term pregnancy were included in this study. Ten of them delivered vaginally and 15 underwent elective sectio. In these patients, the effect of mode of delivery on ANP, CK-total, CK-MB isoenzyme, PRA, ALD, PRL, CORT, blood gases and pH was searched. Blood samples were obtained from the ublical cord and on the 3rd and 5th days from the femoral vein of the newborn. In the C/S group ANP, CK-total, CK-MB were found high in the umblical cord sample, whereas in the VD group ALD, PRA and CORT were increased. But the difference between them was not significant (p>0.05).