Neoliberalizm ve reformizmin sınırları: Üçüncü yol mümkün mü?
The limits of neoliberalism and reformism: Is the third way possible
  1. Tez No: 229298
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY BAYRAMOĞLU ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, neoliberalizm, reformizm ve Üçüncü Yol yaklaşımlarına eleştirel bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Ulus devlet ölçeğinde, belirli alanlarda kısmi başarılar sağlayabilmiş reformizm, neoliberal süreçte sahip olduğu olanak ve kısıtları, reformizmin sermaye ile bağlantıları, sosyal politika üretme/üretebilme biçimleri, sermayenin bölüşüm ilişkileri çerçevesinde incelenecektir. Temel tezimiz, neoliberal süreçte ve bunun uzantısı Üçüncü Yol yaklaşımlarıyla uygulanan reform politikalarının, sosyal hakları bütünüyle tasfiye ederek, tamamen serbest piyasa lehine düzenlediği ve devleti bu yönde yeniden düzenlediği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the aim is analising neoliberalism, reformism and the Third Way in a critical framework. Reformism, that may partially able to succeed in a national scale will be evaluated with its possibilities and limits, the connection with capital, ways of producing social policy in a framework of distribution of capital in the neoliberal period. Our chief theses is that, the reform politics in neoliberal period and in the Third Way approaches are entirely deregulated for the benefits of free markets and shaped the state for its own sake.