Kredi risk yönetimi kapsamında kredi türevleri :Sağladığı fırsatlar ve yarattığı tehditler
Credit derivatives in the extent of credit risk management: Opportunities provided and threats engendered
  1. Tez No: 229301
  2. Yazar: KORAY SAYILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kredi türevleri, alıcılarına kredi riskini diğer risklerden ve riski doğuran varlıktan ayrı şekilde paketleyip transfer etme imkanı veren finansal enstrümanlar olarak tanımlanabilirler. Kredi türevleri piyasasının dikkat çeken bir diğer özelliği ise piyasa katılımcılarının kredi risk yönetimi amacı dışında gelir elde etme ve gerçekte varolmayan sentetik pozisyonlar yaratma gibi amaçlar için de işlemlere katılabilmeleridir. Bu fırsatlar potansiyel piyasa katılımcıları için diğer cazibe kaynaklarıdır.Öte yandan, gerek piyasanın tezgah üstü yapısından, gerekse de bazı katılımcıların sorumsuz hareketlerinden dolayı diğer katılımcılar ve bazen de bütün finansal sistem çeşitli risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabilmektedir.Tezin son bölümlerinde de belirtildiği üzere, bu risk ve tehditlerin gerçekleşmesine dair belirsizliklerden kaynaklanan olası kayıpları ortadan kaldırmak yahut minimize etmek için katılımcılar ve piyasa düzenleyiciler adımlarını ihtiyatlı bir şekilde atmalı ve bütün ilgili taraflara riskleri daha iyi değerlendirme avantajı sağlayacak olduğundan dolayı piyasa şeffaflığına katkıda bulunmalıdırlar.Ayrıca akılda tutulması gereken son husus ise, eğer gerekli düzenlemelerin zamanında yürürlüğe konmaması ve bazı katılımcıların manipülasyon için piyasayı bulandırmaya devam etmeleri durumunda, bu risk ve tehditlerin finansal karmaşaya hatta en kötü senaryoda bütün finansal sistemin çökmesine sebep olabileceği gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
Credit derivatives can be defined as the financial instruments which enable buyers to package and transfer credit risk separately from other risks and the assets from which credit risk is stemmed. One of the other noteworthy characteristics of credit derivatives market is that market participants can join the transactions not only for the purpose of credit risk management but also for the purposes like income generation and creation of a synthetic position which doesn?t exist in the real world. These opportunities are other sources of attraction for the potential market participants.On the other hand, either from the over-the-counter structure of the market or from the irresponsible deeds of some participants, other market participants and sometimes all financial system encounters several risks and threats.As it is stated at the final chapters of this thesis, in order to eliminate or to minimize the possible losses stemming from the ambiguity in realizations of risks and threats, participants and regulators should take steps in the market prudently and contribute to the transparency of the market which will give all interested parties the advantage of better assessment of risks.Also the last point which needs to be kept in mind is the fact that if necessary regulations aren?t put into effect timely and if some participants keep blurring the market for manipulation, those risks and threats can cause financial turmoil or even the collapse of all financial system in the worst case scenario.