Tamir-bakım planlaması ve bir uygulama
Maintenance planning and an application
  1. Tez No: 229303
  2. Yazar: ÖMÜR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz işletmelerinde ürün veya hizmet üretimi sırasında kullanılan ekipman veya tezgahlar kaçınılmaz olarak yıpranmakta, bu durum da tamir ? bakım fonksiyonuna olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.Pek çok işletmede bakıma sadece ekipman bozulduktan sonra ihtiyaç duyulmakta, bu ise bakımın hatayı önleme ve geciktirme felsefesiyle çatışmaktadır.İşletmelerde tamir (veya onarım) ile bakım birbiriyle karıştırılmaktadır. Tamir hata oluştuktan sonra gerçekleşen hatanın giderilmesi, bakım ise hata oluşumunu önlemek veya geciktirmek için yapılan temizlik, izleme, kontrol ve iyileştirme gibi faaliyetlerin tümünü içermektedir.Bu çalışmada, bir otel işletmesinin tamir ? bakım sistemi markov zincirleri yardımıyla modellenmektedir. Modelde sistem güvenirliğini maksimize edecek optimal muayeneler arası ortalama süre hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In manufacturing or service firms, to produce any type of product, at least one kind of equipment is used. As a result of this usage, equipment can deteriorate in time. This deterioration raised the needs of maintenance function.In most firms maintenance is needed after the equipment?s failure which is opposite to maintenance philosophy, prevent or delay failure occurrence.In today?s competitive world, company?s still confuse maintenance with repair. Repair is performed after if any failure occurs, but maintenance including actions like cleaning, lubricating, controlling or inspecting aims to detect failures before happens.In this study, a hotel?s maintenance system is modeled by using markov chains. Optimal mean time between inspections is found to maximize system?s availability.