Yeni yerleşim merkezleri kurulmasında etkin sosyal olgular ve mekan ilişkileri
Effective social factors in establishment of new settlement centers and space relations
- Tez No: 5335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTBUL KAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
YENİ YERLEŞİM MERKEZLERİ KURULMASINDA ETKİN SOSYAL OLGULAR VE MEKAN İLİŞKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Nuray BAYRAKTAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1988 ÖZ İnsanın, bilinçli olarak çevresini tanımaya başladığında, duyulan aracılığı ile al gıladığı ilk mekan, içinde bulunduğu odadır. Oda, algılanan ilk mekan olma özelliği nin yanısıra, insanın gelişimini sağlaması ve gereksinimlerini karşılaması bakımından da önem taşır. Mimari, insanla en yakm ilişki içindeki meslek disiplinlerinden birisi olarak, tasarımın insana uygun olması ve çevre unsurları ile uyum içerisinde bulun ması gerekliliğini de bünyesinde taşımaktadır. Araştırmamızda bu problemler^kırsal alanda yeni yerleşim merkezleri düzenlenmesi çalışmaları sırasında inşa edilen köy konutu özelinde ele alınmış, öncelikle insanı ve konutu çevreleyen doğal ve yapay çevre koşulları irdelenmiştir. Her ne kadar köy konutu sorununu.ülke düzeyinde kır sal alanların ortaya koyduğu bütün içinde ele almak yöntem olarak benimsen misse de, yeni yerleşim merkezleri düzenlenmesi çalışmaları bir dizi resmi kararlar sonucu yürütüldüğünden, araştırmada konunun bu yanı ikinci planda ele alınmıştır. Ancak, köy konutunun ekonomik yaşam biçimiyle ilişkisi yerleşim merkezlerinden bağım sız düşünülemiyeceğinden, tasarım aşamasında yerleşim merkezlerine ait karar larında önemi büyüktür. Bu nedenle araştırmamızda belirlenen kriterlerin bu yakla şımla ele alınması gerekmektedir. Mevcut uygulamaların hangi temelde yürütüldüğü konusunda yapılan anket çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular ise> uygulanan köy konutu projelerinin bu kriterlerle uyum sağlamadığı şeklindedir. Köy konutu sorununun genel planlama çalışmaları içinde çözülebilmesi için, araştırma sırasında belirlenen kriterler, bundan böyle yeni yerleşim merkezleri kurulması sırasında ve kuşkusuz genelde yapılacak olan köy konutu tasarım çalışmalarına ışık tutacak nite İlktedir. II
Özet (Çeviri)
EFFECTIVE SOCIAL FACTORS IN ESTABLISHMENT OF NEW SETTLEMENT CENTERS AND SPACE RELATIONS ( M.Sc. Thesis ) Nuray BAYRAKTAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Kasım 1988 ABSTRACT When the individual begins to know man environment consciously, room in which he exists is the first space that is percieved by the senses. Besides being first percieved place, room also has importance for individual in the sense of provid ing the progression and supplying the needs. As a one of the professional disciplines which have the closest relations with the man, architecture neccessarly involves in its structure, appropriateness of project to individual and fitness of his environment. In this research all these points have been considered by means of rural residence which was built during the new Settlement Center Project and natural and artificial condi tions that surrounds both individual and his residence 4ias !>een considered with the highest priority. In this research the problem of rural residence has been consi dered at the level of whole country and completeness of the rural area as a method. Because new settlement center projects have been done as a result of serial official decisions, this subject has been considered as a second issue in this research. Ho wever the relation ship of the country residence with economic life style should not be thought as a seperate issue from settlement centers thus decisions about settle ment centers, have a great importance at the level of project. For this reason, criteria that have been determined in this research should be considered with this approach. In order to see how the present applications have been done survey of questionaire was given, the result of questionaire lias shown that projects of rural residence have not fit to these criteria. As a result, criteria that have determined with this research will have significance on studies of new settlement center projects from now on. HI