Antalya kentsel alanda spor sponsorluğunun tüketici davranışları üzerindeki rolü ve etkisi
The role and impact of spor sponsorship over consumer behavior in region of Antalya
- Tez No: 229331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, İşletme, Public Relations, Sports, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Rekabet ve serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu günümüz ticaret koşullarında firmalar, reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler çalışmalarının verimliliğini ve kitleler üzerindeki etkilerini arttırmak için, örgütsel iletişim kanallarını en verimli şekilde kullanmak amacındadırlar. Sponsorluk, son yıllarda örgütsel iletişim kanalları arasında firmaları, rakiplerinden ayıran, kurumsal imaj sağlayan ve kitleler üzerinde istendik etkiler yaratabilen son derece etkin bir yere sahiptir.Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de spor olgusu artık bir sektör haline gelmiş ve finansal kaynakların da çeşitlenmesi ile spor sektörü, yalnız spor severlerin değil aynı zamanda işletmelerin de ilgi gösterdikleri bir alan haline gelmiştir. Spor, kültür, sosyal aktivite ve bilim gibi çok geniş bir alanda uygulanım imkanına sahip olan sponsorluk çalışmaları, özellikle spor alanında kendine geniş bir yer sağlamıştır. Spor sektörü kitlelere kolay ulaşabildiği, kitleler üzerinde etkin bir yere sahip olduğu içindir ki; firmalar reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetlerini spor organizasyonlarında yer alarak yapmaktadırlar. Ürün tanıtımı, marka ve kurum imajı yaratma, tutundurma stratejilerinin bir parçası haline gelen spor sponsorluğu yapılmasının altındaki nedenler, işletmelerin sosyal sorumluluk faaliyetlerini gerçekleştirme çabaları olduğu gibi, kitleler üzerinde kendi ürünlerini tercih etme etkisi yaratmaktır.Hazırladığımız bu tez çalışmasında, ülke genelinde yapılan spor sponsorluğu uygulamaları ile işletmelerin, Antalya ili kentsel alandaki tüketici davranışları üzerindeki rolü ve etkisi sorgulanmıştır. Spor sponsorluğunun ülkemizdeki yeri ve önemi incelenmiş, sponsorluğun teşvik edilmesi için düzenlenen yasal çerçeveler incelenmiş ve Antalya kentsel alanda yaşayan 432 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmamızın bel kemiğini oluşturan anket uygulaması ile tüketicilerin demografik, yapısal ve olgusal profili çıkartılmış, tüketici davranışlarının ortaya konması için de anket verilerinden faydalanılarak tüketicilerin demografik özelliklerine göre, spor sponsorluğu çalışmalarının tüketicilerin ürün tercih etme ve satın alma hareketlerini ne yönde etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies are aim to practice means of organizational communications efficiency to influence advertising, marketing and public relations effeciency and offensive spending on competitive and broad marketing that valid fair bussines practice.In recent years, inter means of organizational communications sponsorship which provides corporate image and product on effective awereness on consumers/mass has extremely large effective field to bring companies in the fareground against other rival companies.Such as world-wide organizations ?sport fact? has just become an ?industry? in our country and together with diversity of financial resources, ?sport industry? has become a field in which not only sport fans but also companies show an interest.Acquiring large application field like sport, culture, social activities science, sponsorship practice has took a large place especially in sport field.Because of sport indusrty reach the consumers easly, has effective place on mass; companies taking a place in sport organizations with advertising, marketing and public relations practices.The reason of sport sponsorship practice which has becoma a part of promotion compaing, creating brand and corporate image and promoting strategies, accomplish companies civil involvement activities and create impression of choice of their own products.In this thesis, part and effect of spor sponsorship practice applied nation-wide, searched thoroughly in Antalya urban area.The place and importance of sport sponsorship in our country, legal measures made for incentives has analized has been taken a poll 432 consumers in Antalya urban area.With this marketing survey, demographical, structural and fact characteristic of consumers has profiled and put forth part and effect of spor sponsorship on consumers for consideration.