Alanya Postası Gazetesi'ne göre Alanya (1948-1958)
Alanya according to the Alanya Postası Newspaper (1948–1958)
  1. Tez No: 997640
  2. Yazar: ORKUN MUSA ÇETİNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA DERVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
1948–1958 yılları arasında yayımlanan Alanya Postası Gazetesi'nin haberleri, köşe yazıları ve eleştirilerinin yanı sıra arşiv belgeleri ile konuya ilişkin kitap ve makalelere dayanan bu çalışma, Alanya'nın kentsel, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim sürecini kapsamlı bir biçimde ele almaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de çok partili hayata geçişle birlikte yerel basının güç kazanması, halkın yönetime katılımını artırmıştır. Bu çerçevede çalışma, Alanya Postası Gazetesi'nin bölgedeki kalkınma projelerine nasıl yön verdiğini, halkın beklenti ve taleplerini nasıl gündeme taşıdığını ve yerel yönetime hangi yollarla katkı sunduğunu incelemekte; yerel basının gelişim süreçlerindeki rolünü somut bir örnek üzerinden değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında, 1948–1958 yılları arasında Alanya'da yürütülen yol yapım çalışmaları, içme suyu ve elektrik altyapısının oluşturulması, şehir planlaması faaliyetleri, sağlık ve eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi, turizm yatırımları, spor alanındaki girişimler ve ekonomik kalkınma çabaları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, dönemin etkili siyasi aktörlerinden biri olan Antalya Milletvekili Ahmet Asım Tokuş'un Alanya'nın ilk şehir planının hazırlanması, çağdaş altyapı projelerinin hayata geçirilmesi ve bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik katkıları da araştırmanın önemli başlıkları arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Alanya Postası'nın yerel kalkınma sürecinde yalnızca bir haber kaynağı değil, aynı zamanda toplumsal bilinç oluşturan ve yönetsel karar alma mekanizmalarında etkili bir aktör olduğunu ortaya koymaktadır. Gazetenin, yerel ve merkezi yönetimler arasındaki ilişkilerde oynadığı aracılık rolü; kamusal taleplerin görünür kılınması, siyasal sorumluluğun artırılması ve kalkınma vizyonunun yerel düzeyde şekillendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma yerel basının demokratikleşme süreçlerindeki rolü, kalkınma politikalarına etkisi ve toplumsal hafızanın inşasındaki katkısı bakımından örnek teşkil etmektedir. Türkiye'nin çok partili siyasi yaşama geçiş sürecinde yaşanan yapısal dönüşümlerin yerel ölçekte nasıl hayata geçirildiği, Alanya özelinde tarihsel bir çerçevede ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, based on the news articles, opinion columns, and editorials published in the Alanya Postası newspaper between 1948 and 1958, along with archival documents, books, and scholarly articles, comprehensively examines the urban, economic, social, and cultural development of Alanya. Following the Second World War, the transition to a multi-party political system in Turkey strengthened the role of local media and increased public participation in governance. Within this framework, the study explores how Alanya Postası contributed to regional development projects, voiced public expectations and demands, and influenced local governance, offering a concrete example of the role of local press in developmental processes. The research details the infrastructure and development initiatives carried out in Alanya between 1948 and 1958, including road construction, establishment of potable water and electricity systems, urban planning activities, improvements in healthcare and education services, tourism investments, sports initiatives, and economic development efforts. Additionally, the contributions of Antalya MP Ahmet Asım Tokuş-a key political figure of the period—to the preparation of Alanya's first city plan, implementation of modern infrastructure projects, and promotion of the region's tourism potential are central themes of the study. This research reveals that Alanya Postası was not merely a source of news but also an agent shaping public consciousness and influencing administrative decision-making mechanisms. The newspaper's mediating role between local and central governments was crucial in making public demands visible, enhancing political accountability, and shaping a localized vision of development. In conclusion, this study exemplifies the role of the local press in democratization, its impact on development policies, and its contribution to the construction of collective memory. It presents a historical account of how the structural transformations of Turkey's transition to a multi-party system were implemented at the local level, with Alanya serving as a representative case.