Deneysel serebral iskemilerde lidokainin etkisi
A Light microscopic evaluation of the effect of lidocaine in experimental hemispheral cerebral ischemia induced by unilateral carotid artery ligation
  1. Tez No: 22935
  2. Yazar: İBRAHİM TAHMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada, lidokainin farelerde arterla carotis communisin tek taraflı ligasyonu İle oluşturulan hemisferal serebral iskemi üzerine olan etkisi incelenmiştir. 10 tanesi kontrol, 10 taneside çalışma grubu olmak üzere toplam 20 fare kullanıldı. Her iki grupta da halothan inhalasy'onu ile anesteziyi takiben sağ arteria carotis communis ligature edildi. Çalışma grubuna ligasyon öncesi 5 mg/kg doz hesabı ile lidokain intravenöz olarak verilirken kontrol grubuna da aynı doz hesabı ile 5 % dextroz, 0.2 % şalin solüsyonu verildi. Ligasyondan 6 saat sonra her iki gruptaki hayvanlar sakrifiye edilerek beyinleri çıkarıldı. Ayrıca bu süre içerisinde hayvanlardaki nörolojik değişiklikler de izlenerek tesbit edildi. Çıkarılan beyinler 10 % formaldehit içerisinde tesbit edildikten sonra coronal kesitler alındı. Her bir beyin için alınan kesitler ışık mikroskobu ile incelenerek değerlendirildi. Bu çalışmanın sonunda, lidokain İle tedavi edilen grupta meydana gelen is kemik nöronal değişikliklerin (Mann -Whitney U ve Kolmogorov Smirnov nonparametrik testleriyle istatistiksel olarak değerlendirme sonucu), kontrol grubuna göre daha az izlendiği görülerek lidokainin iskemide koruyucu etkileri olduğu sonucuna vanlrmştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY A LIGHT MICROSCOPIC EVALUATION OF THE EFFECT OF LIDOCAINE IN EXPERIMENTAL HEMISPHERAL CEREBRAL ISCHEMIA INDUCED BY UNILATERAL CAROTID ARTERY LIGATION This research presents the effect of lidocaine after experimental hemispheral cerebral ischemia, induced by unilateral carotid artery ligation. Right common carotid artery ligation was applied to 20 mouses after being anesthetized by halothan inhalation. 10 mouses received lidocaine intravenously (5 mg/kg), in the study group 30 minutes prior to carotid artery ligation, while the control group was receiving an equivalent volume of 5 % dextrose, 0.2 % saline. 20 mouses [10 lidocaine treated and 10 control] were sacrified after 6 hours of common carotid artery ligation and the brains were removed. Neurological changes were also observed within the duration of ischemia. After fixation, the brains were sectioned coronally into 3 mm slices and the most extensive ischemic area for each subject was selected following histological assessment of the whole slices. After light microscopic evaluation of neuronal alterations in both lidocaine treated and control groups, we concluded that lidocaine has a significant protective effect in experimental cerebral ischemia.